Ombudsman 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar bəyanat yayıb
Azərbaycan Respublikasının insan hüquqları üzrə müvəkkili (Ombudsman) 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə bağlı bəyanat yayıb.
“Tarix boyu soydaşlarımız Ermənistan tərəfindən dəfələrlə məqsədyönlü şəkildə etnik təmizləməyə, soyqırımına və deportasiyalara məruz qalıblar.
Xalqımıza qarşı həyata keçirilmiş ən dəhşətli soyqırımı hadisələrindən biri 1918-ci ilin mart-aprel aylarında törədilib və bu qanlı hadisə Azərbaycan tarixinə 31 Mart soyqırımı kimi yazılıb.
Soyqırımı hadisələrində Şamaxı qəzasının 110 kəndi, Qarabağın 150-dən çox kəndi, Zəngəzur qəzasının 115 kəndi, Qars vilayətinin 98 kəndi, Quba qəzasının 167 kəndi yandırılaraq talan edilib, əhalisi amansızlıqla qətlə yetirilib. Bu kəndlərdən 35-i yer üzündən silinib. Qədim Azərbaycan torpağı olan İrəvan şəhərində və onun ətrafında 199 kənd dağıdılıb, 132 min azərbaycanlı öldürülüb.
Təkcə Quba qəzasında 16 min nəfərə yaxın insan öldürülüb. 2007-ci ildə Quba şəhərində tikinti məqsədilə aparılan qazıntılar zamanı aşkar edilmiş kütləvi məzarlıqdakı insan qalıqlarında onların fiziki zorakılığa məruz qalmaları ilə bağlı çoxsaylı faktların olması ermənilər tərəfindən 1918-ci ildə xalqımıza qarşı törədilmiş soyqırımı faktını və qeyri-insani əməlləri əyani şəkildə təsdiqləyir.
Qeyd etmək lazımdır ki, 31 Mart soyqırımı da daxil olmaqla, tarixin müxtəlif dövrlərində azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımı cinayətləri zaman keçdikcə faktlarla sübuta yetirilir. Bir müddət əvvəl Xocavənd rayonunun Edilli kəndində, Ağdam və Şuşa şəhərlərində, həmçinin Xocalıda və işğaldan azad olunmuş digər torpaqlarımızda kütləvi məzarlıqlarda müxtəlif formada işgəncələrə məruz qalaraq qətlə yetirilmiş insanların qalıqlarının aşkarlanması da buna nümunə olaraq göstərilə bilər.
Soyqırımı cinayətlərinin əsasında azərbaycanlılara qarşı əsrlər boyu davam edən kəskin nifrət siyasəti və əsassız ərazi iddiaları dayanırdı. Bu iddialar ötən əsrin sonlarında daha da kəskinləşib, nəticədə yüz minlərlə soydaşlarımız indiki Ermənistan ərazilərindən deportasiyaya məruz qalıb, həmçinin beynəlxalq səviyyədə tanınmış Azərbaycan torpaqlarının iyirmi faizi bu ölkə tərəfindən işğal olunub.
2020-ci il sentyabrın 27-də başlanan və 44 gün davam edən Vətən müharibəsi, həmçinin 2023-cü ilin sentyabrında həyata keçirilmiş lokal xarakterli antiterror əməliyyatları nəticəsində Ermənistanın otuz ilə yaxın müddətdə işğal altında saxladığı Azərbaycan torpaqları azad olunaraq ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi tam bərpa edilib, tarixi ədalət bərqərar olub.
Ötən əsrin əvvəllərində erməni millətçilərin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri amansız soyqırımı hadisələri barədə həqiqətlərin dünyaya çatdırılması və bu məsələyə siyasi-hüquqi qiymətin verilməsi xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra mümkün olub.
Ulu öndər Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanı ilə 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü elan edilib, soyqırımı aktlarına siyasi-hüquqi qiymət verilməsi məqsədilə müvafiq tədqiqatların aparılmasına, həqiqətlərin üzə çıxarılması istiqamətində səylərin artırılmasına təkan verilib.
Təəssüflər olsun ki, tarix boyu etnik zəmində soydaşlarımıza qarşı xüsusi qəddarlıqla törədilmiş soyqırımı hadisələrinə beynəlxalq miqyasda hələ də ədalətli mövqe bildirilməyib.
Dünya ictimaiyyəti və beynəlxalq təşkilatlar 1918-ci ildə azərbaycanlılara qarşı törədilmiş bu dəhşətli cinayəti beynəlxalq səviyyədə soyqırımı aktı kimi tanımalı, gələcəkdə bu kimi hadisələrin təkrarlanmaması məqsədilə tarix boyu soydaşlarımıza qarşı həyata keçirilmiş cinayətlərə biganə qalmamalıdır”.скачать dle 11.3

Омбудсмен распространила заявление в связи с 31 марта - Днем геноцида азербайджанцев
Уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Азербайджанской Республики распространила заявление в связи с 31 марта - Днем геноцида азербайджанцев.
"На протяжении всей истории наши соотечественники неоднократно подвергались целенаправленным этническим чисткам, геноциду и депортациям со стороны Армении.
Одним из самых страшных событий геноцида, совершенных против нашего народа, произошло в марте-апреле 1918 года, и это кровавое событие вписано в историю Азербайджана как геноцид 31 марта.
В ходе геноцида были сожжены и разграблены 110 сел Шамахинского уезда, более 150 сел Карабаха, 115 сел Зангезурского уезда, 98 сел Карской области, 167 сел Губинского уезда, а население жестоко убито. 35 из этих сел были стерты с лица земли. В Ереване и его окрестностях, на древней азербайджанской земле, было разрушено 199 сел, убито 132 000 азербайджанцев.
Только в Губинском уезде погибло около 16 000 человек. Наличие многочисленных фактов, связанных с физическим насилием, на человеческих останках в массовом захоронении, обнаруженных в 2007 году при раскопках в целях строительных работ в городе Губа, наглядно подтверждает факт геноцида и бесчеловечных действий, совершенных армянами против нашего народа в 1918 году.
Следует отметить, что преступления геноцида, совершенные против азербайджанцев в разные периоды истории, включая геноцид 31 марта, со временем доказываются фактами. Примером может служить недавнее обнаружение останков людей, подвергнутых пыткам и убитых в различных формах в массовых захоронениях в селе Эдилли Ходжавендского района, городах Агдам и Шуша, а также в Ходжалы и других освобожденных от оккупации землях.
В основе преступлений геноцида лежала многовековая политика острой ненависти к азербайджанцам и необоснованные территориальные претензии. Эти претензии обострились в конце прошлого века, в результате чего сотни тысяч наших соотечественников были депортированы с территории нынешней Армении, а также 20% признанных на международном уровне азербайджанских земель были оккупированы этой страной.
В результате начавшейся 27 сентября 2020 года и продолжавшейся 44 дня Отечественной войны, а также проведенных в сентябре 2023 года антитеррористических мероприятий локального характера были освобождены азербайджанские земли, которые Армения удерживала под оккупацией почти тридцать лет, была полностью восстановлена территориальная целостность и суверенитет нашей страны, восстановлена историческая справедливость.
Доведение до мира фактов о жестоких событиях геноцида, совершенных армянскими националистами против азербайджанцев в начале прошлого века, и дача политико-правовой оценки этому вопросу стало возможным после возвращения к власти общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева.
Указом великого лидера Гейдара Алиева от 26 марта 1998 года "О геноциде азербайджанцев" дата "31 марта" была объявлена Днем геноцида азербайджанцев, с целью политико-правовой оценки актов геноцида был дан толчок проведению соответствующих исследований, увеличению усилий по выявлению фактов.
К сожалению, в международном масштабе до сих пор нет справедливой позиции по поводу событий геноцида, совершенных на протяжении всей истории с особой жестокостью по отношению к нашим соотечественникам на этнической почве.
Мировая общественность и международные организации должны признать на международном уровне это ужасное преступление против азербайджанцев, совершенное в 1918 году, актом геноцида, и не должны оставаться равнодушными к преступлениям, совершенным против наших соотечественников на протяжении всей истории, чтобы подобные события не повторились в будущем", - говорится в заявлении омбудсмена.скачать dle 11.3