Qırğızıstan XİN ölkə vətəndaşlarına Rusiyaya səfərdən çəkinməyi tövsiyə edib
Qırğızıstanın Xarici İşlər Nazirliyi ölkə vətəndaşlarına Rusiyada Moskva vilayətində törədilmiş terror aktından sonra qəbul edilmiş əlavə təhlükəsizlik tədbirləri və dövlət sərhədindən keçidə gücləndirilmiş nəzarət rejimi ləğv edilənə qədər tutarlı səbəb olmadan Rusiyaya səfərlərdən çəkinmələrini tövsiyə edib.
Qırğızıstan KİV-inə istinadən xəbər verir ki, bu barədə Qırğızıstan Xarici İşlər Nazirliyi məlumat yayıb.
XİN-in bəyanatında deyilir ki, əvvəlcədən səfər planlaşdıran vətəndaşlar Rusiya Daxili İşlər Nazirliyinin saytında giriş məhdudiyyətlərini əvvəlcədən yoxlamalıdırlar; Rusiyada qalan vətəndaşlar isə insanların çox olduğu yerlərə getməkdən çəkinməlidirlər və s.
Qeyd edək ki, Moskva vilayətindəki Krasnoqorsk şəhərində yerləşən “Crocus City Hall”da martın 22-si axşam saatlarında konsertdən qabaq bir qrup silahlı şəxs mərkəzə basqın edib. Açılan atəşlər və daha sonra törədilən yanğın nəticəsində Rusiya İstintaq Komitəsinin son məlumatlarına görə, 3-ü uşaq olmaqla 137 nəfər ölüb, 182 nəfər müxtəlif dərəcəli xəsarət alıb.скачать dle 11.3

МИД Кыргызстана рекомендовал гражданам страны воздержаться от поездок в Россию
МИД Кыргызстана просит граждан, не имеющих для этого веских оснований, воздержаться от поездок в Россию до снятия дополнительных мер безопасности и режима усиленного контроля пропуска через госграницу, которые приняты после теракта в Подмосковье.
Как передает Median.Az со ссылкой на кыргызские СМИ, об этом сообщили во внешнеполитическом ведомстве Кыргызстана.
В заявлении МИД говорится о том, что гражданам, запланировавшим поездку, нужно заранее проверить наличие ограничений на въезд на сайте МВД РФ; пребывающим на территории России гражданам необходимо воздержаться от посещения мест массового скопления людей и т.д.
Отметим, что стрельба и пожар произошли вечером 22 марта перед концертом в "Крокус сити холле" в подмосковном Красногорске. По последним данным Следственного комитета, погибли 137 человек, трое из которых - дети. Пострадали 182 человека.скачать dle 11.3