Sahibə Qafarovanın sədrliyi ilə Asiya Parlament Assambleyasının iclası keçirilib
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın 148-ci Assambleyası çərçivəsində keçirilən Asiya Parlament Assambleyasının (APA) Koordinasiya iclasına sədrlik edib.
Milli Məclisin Mətbuat və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən “Report”a verilən məlumata görə, tədbir iştirakçılarını salamlayan Milli Məclisin sədri bildirib ki, bu, APA-nın Parlamentlərarası İttifaq çərçivəsində Azərbaycanın sədrliyi ilə keçirilən ilk koordinasiya iclasıdır.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, 2024-cü ilin 20-24 fevral tarixlərində Bakıda "Asiyada dayanıqlı inkişaf naminə regional əməkdaşlığın təşviqi" mövzusuna həsr olunmuş APA-nın 14-cü plenar iclası keçirilib. İclasda Azərbaycan rəsmi olaraq 2024-2025-ci illər üçün təşkilatın sədri seçilib. O, inamını ifadə edib ki, bu, həm APA, həm də Azərbaycan üçün yeni səhifə açacaq.
S.Qafarova qeyd edib ki, APA-nın 14-cü plenar iclası 26 dövlətin və 8 beynəlxalq təşkilatın nümayəndələrinin iştirakı ilə təşkilat daxilində əməkdaşlığın inkişafı, regional və beynəlxalq proseslərlə bağlı ümumi maraq doğuran müxtəlif məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparmaq üçün dəyərli imkan yaradıb. Plenar iclasın yekunları üzrə Bakı Bəyannaməsi qəbul edilib və sənəddə iştirakçıların müzakirə olunan məsələlərlə bağlı ümumi mövqeyi əks olunub.
Çıxışda qeyd olunub ki, 14-cü plenar iclasda, hamımızın daha qətiyyətli davranmağımızı tələb edən iqlim dəyişikliyi məsələsi də müzakirə edilib. Ötən ilin sonunda beynəlxalq ictimaiyyət COP29-un keçirilməsi üçün yekdilliklə Azərbaycanı seçdi. Spiker diqqətə çatdırıb ki, belə bir mühüm tədbirə ev sahibliyi etmək bizim üçün böyük şərəf və imtiyazdır. Azərbaycan dünyanın tanınmış multikulturalizm mərkəzlərindən biridir və qlobal Şimalla qlobal Cənub arasında körpülərin yaradılmasında mühüm rol oynayır. Azərbaycan COP29 iqlim danışıqlarında nəzərəçarpacaq irəliləyiş əldə etmək və hərtərəfli danışıqlara kömək etmək üçün ideal mövqedə yerləşir.
Spiker bugünkü görüşün rolu daim artan parlament diplomatiyasının möhkəmlənməsi və inkişafı məqsədinə xidmət edəcəyinə ümidini ifadə edib. O, deyib ki, müasir şəraitdə parlament diplomatiyası ölkələr arasında etimadı gücləndirə və mövcud beynəlxalq və regional problemlərin həllinə müsbət təsir göstərə bilər. Parlamentin böhranların, münaqişələrin həlli prosesində iştirakı və parlament diplomatiyası klassik hökumət diplomatiyasını uğurla tamamlaya bilər və ona əvəzsiz töhfə verə bilər.
Parlamentlərarası təşkilatların fəaliyyətinin genişləndirilməsinə yönəlmiş qlobal tendensiyalar, parlamentlərarası əməkdaşlığı tənzimləyən normativ-hüquqi bazanın inkişafı, parlamentlərin qlobal qərar qəbuletmə proseslərində daim artan iştirakı - bütün bunlar parlamentlərarası əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini göstərir.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, bu kontekstdə APA-nın rolu xüsusi vurğulanmalıdır. Bu, Asiyada və dünyada əməkdaşlığın, sülhün və sabitliyin möhkəmlənməsinə nail olmaq üçün cari məsələlərin və çağırışların həlli üçün ümumi səyləri birləşdirən parlament diplomatiyasının mühüm platformasıdır. Biz bu platformanın səmərəliliyini artırmaq üçün bütün tədbirləri görməliyik.
Spiker çıxışının sonunda qeyd edib ki, müzakirə olunan məsələlərlə yanaşı, iki təşkilatın - APA və Parlamentlərarası İttifaqın ümumi məqsədlərin həyata keçirilməsində daha yaxşı nəticələr əldə etmək üçün fəaliyyətlərini və səylərini necə əlaqələndirə biləcəyi barədə də ciddi düşünməliyik. Həqiqi əməkdaşlıq mexanizmlərinin yaradılması hər iki tərəfin resurslarını artırmağa kömək edə bilər. Bu, şübhəsiz ki, onların biri-birinin fəaliyyətini tamamlayacaq və parlament diplomatiyasının təsirini gücləndirəcək.
İclas daha sonra APA-ya üzv olan ölkələrin parlament nümayəndələrinin Parlamentlərarası İttifaqın 148-ci Assambleyasında APA-nın ümumi mövqeyinin ifadə olunması, həmçinin təşkilat çərçivəsində əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi haqqında çıxışları ilə davam etdirilib.

Под председательством Сахибы Гафаровой проведено Координационное заседание Азиатской Парламентской Ассамблеи АПА
23.03.2024 21:58 1 530
23 марта спикер Милли Меджлиса Сахиба Гафарова председательствовала на Координационном заседании Азиатской Парламентской Ассамблеи (АПА), проведённом в рамках 148 Ассамблеи Межпарламентского Союза.
Как передает Report, приветствовав участников мероприятия, председатель Милли Меджлиса заявила, что это – первое координационное заседание АПА в рамках Межпарламентского Союза, на котором председательствует Азербайджан.
Спикер Милли Меджлиса упомянула проведённое в Баку 20-24 февраля 14 пленарное заседание АПА, которое было посвящено теме "Продвижение регионального сотрудничества во имя устойчивого развития в Азии". На этом пленарном заседании Азербайджан был официально избран председателем организации на 2024-2025 годы. Сахиба Гафарова выразила свою веру в то, что это будет началом новой страницы и для АПА, и для Азербайджана.
Как отметила спикер Сахиба Гафарова, прошедшее с участием делегатов 26 государств и 8 международных организаций 14 пленарное заседание АПА создало ценные возможности для развития сотрудничества внутри организации, а также для обмена мнениями о вызывающих всеобщий интерес вопросах касательно региональных и международных процессов. По итогам пленарного заседания была принята Бакинская декларация – в этом документе отражена общая позиция участников съезда по обсуждённым вопросам.
В ходе выступления отмечалось, что на 14 пленарном заседании также обсуждался пункт об изменении климата, который требует от всех нас действовать более решительно. Председатель Милли Меджлиса заявила, что в конце прошлого года международная общественность единогласно выбрала Азербайджан для проведения COP29. Как подчеркнула спикер, для нас большая честь и привилегия принимать у себя столь важное мероприятие. Азербайджан является одним из признанных мировых центров мультикультурализма и играет важную роль в создании мостов между глобальным Севером и глобальным Югом. Азербайджан находится в идеальном положении для достижения заметного прогресса в переговорах по климату на COP29 и для содействия всесторонним переговорам.
Спикер выразила надежду на то, что сегодняшняя встреча послужит цели укрепления и развития постоянно растущей парламентской дипломатии. По её словам, в современных условиях парламентская дипломатия может укрепить доверие между странами и оказать положительное влияние на решение существующих международных и региональных проблем. Участие парламентов в процессе разрешения кризисов и конфликтов, парламентская дипломатия могут успешно дополнять классическую правительственную дипломатию и вносить в неё свой неоценимый вклад.
Глобальные тенденции, направленные на расширение деятельности межпарламентских организаций, развитие нормативно-правовой базы, регулирующей межпарламентское сотрудничество, а также постоянно растущее участие парламентов в глобальных процессах принятия решений – всё это свидетельствует о необходимости продолженного развития межпарламентского сотрудничества.
Председатель Милли Меджлиса подчеркнула, что следует особо отметить роль АПА в данном контексте. Это – важная платформа парламентской дипломатии, объединяющая общие усилия по решению текущих вопросов и вызовов для укрепления сотрудничества, мира и стабильности в Азии и во всём мире. Мы должны принять все меры для повышения эффективности этой платформы, по словам Сагибы Гафаровой.
В завершение своего выступления спикер заявила, что наряду с обсуждаемыми вопросами мы должны всерьёз подумать о том, как две организации – АПА и Межпарламентский Союз – могут координировать свои деятельность и усилия для обеспечения наилучших результатов в достижении общих целей. Создание реальных механизмов сотрудничества может помочь увеличить ресурсы обеих сторон. Это, несомненно, дополнит их деятельность на взаимной основе и усилит влияние парламентской дипломатии.
Заседание продолжилось выступлениями представителей парламентов государств-участников АПА касаемо заявления общей позиции АПА на 148 Ассамблее Межпарламентского Союза, а также о дальнейшем углублении сотрудничества в рамках организации.