DTX: “Sosial şəbəkələrdə dezinformasiya yayan şagird istintaqa cəlb edilib”
“Sosial şəbəkələrin xarici seqmentində Bakı şəhərindəki bəzi məktəblərə silahlı hücum planlaşdırıldığı ilə bağlı insanlarda həyəcan və süni ajiotaj yaratmağa yönələn məlumatlar yayımlanmış və vətəndaşlarımız arasında narahatlığa səbəb olmuşdur”.
Bu barədə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Mətbuat Xidməti məlumat yayıb.
Qeyd olunub ki, reallıqdan uzaq olan analoji aksiyaların daha əvvəl saxta adlardan istifadə edilməklə sosial şəbəkələr vasitəsilə bəzi xarici ölkələrdəki təhsil müəssisələri ilə əlaqədar həyata keçirildiyi məlumdur.
Əməliyyat-texniki tədbirlər zamanı sözügedən sosial şəbəkə səhifəsinin xaricdən idarə olunduğu öz təsdiqini tapmış, xarici tərəfdaşlarla həyata keçirilmiş birgə təxirəsalınmaz tədbirlərlə məlum sosial şəbəkə kanalını yaratmış ölkə ərazisində hər hansı təhdid doğurmaq imkanında olmayan şəxslər və onların Azərbaycan Respublikası ilə heç bir əlaqəsinin olmadığı müəyyən edilmişdir. Bu istiqamətdə zəruri tədbirlər həyata keçirilir.
Həmçinin eyniadlı “Telegram” səhifəsində yerləşdirilmiş, Bakı şəhəri Nizami rayonu 229 saylı tam orta məktəbə aid fotoşəkli həmin məktəbin azyaşlı şagirdinin 12.03.2024-cü il tarixində çəkdiyi və özü tərəfindən eyni adda və məzmunda yaradılan kanala yerləşdirildiyi müəyyən edilmiş, həmin şəxs qanunamüvafiq qaydada istintaqa cəlb edilmişdir.
Hazırda dünyada çoxsaylı sosial şəbəkələrin fəaliyyət göstərdiyi, onların texniki imkanlarından hər cür dezinformasiya məqsədləri üçün istifadə mümkünlüyünün məlum olduğu bir vaxtda ölkə ictimaiyyətini əhali arasında narahatlıq yaradılması məqsədilə paylaşılan bu kimi qeyri-ciddi məlumatlara inanmamağa, belə aşkar əsassız məlumatları geniş auditoriyaya yayaraq təşviş yaradanları qınamağa çağırır, bu qəbildən olan informasiyaların aidiyyəti orqanlar ilə birgə daim ətraflı yoxlanıldığını bildiririk.скачать dle 11.3

СГБ Азербайджана: В соцсетях тиражируется дезинформация
Отмечается, что такого рода далекие от реальности публикации в связи с учебными заведениями в некоторых зарубежных странах и ранее распространялись в соцсетях с фейковых аккаунтов.
"В ходе оперативно-технических мероприятий было подтверждено, что указанная страница социальной сети управляется из-за рубежа. Незамедлительными совместными мероприятиями, осуществленными с иностранными партнерами, было установлено, что лица, создавшие этот канал в социальной сети, не в состоянии представлять какую-либо угрозу на территории страны, и что они не имеют никакого отношения к Азербайджанской Республике.
Также установлено, что фотография полной средней школы №229 Низаминского района города Баку, размещенная в Telegram-канале, была сделана 12 марта 2024 года несовершеннолетним учеником этой школы и размещена им на канале, созданном с таким же названием и содержанием. Данное лицо было привлечено к расследованию в соответствии с законом.
Сообщаем, что в то время, когда в мире действуют многочисленные социальные сети и известно, что их технические возможности могут быть использованы для разного рода дезинформационных целей, призываем общественность страны не верить подобной информации, распространяемой с целью вызвать тревогу среди населения, и осудить тех, кто распространяет эту необоснованную информацию среди широкой аудитории и сеет панику. Подобная информация постоянно детально проверяется совместно с соответствующими органами", - говорится в сообщении СГБ.