Ətin qiyməti bahalaşıb? - ARAŞDIRMA (VİDEO)
Satıcılar bildiriblər ki, ətin qiymətində heç bir dəyişiklik yoxdur. Qiymət heyvanın çəkisindən asılıdır. Çəki az olduqda qiymət də yüksəlir. Bu baxımdan bazarda nəinki kilosu 20 manata, hətta 22 manata olan quzu ətinə də rast gəlmək mümkündür.
Lakin belə məhsullar geniş alıcı kütləsi üçün deyil. Onlar sifarişlə satılır.
İqtisadçı Xalid Kərimli hesab edir ki, tələbatın artması səbəbindən bahalaşmanın olması normal haldır:
“Son dövrlər əhalinin sayında artım müşahidə olunur, eyni zamanda da quzu, qoyun, keçi yetişdirilməsi sahəsində say artımı qeydə alınmır. Beləliklə, əhalinin tələbatı artdıqca quzu, keçi ətinin qiymətinin yüksəlməsi paralel şəkildə davam edir. Bahalaşmanın dayanması üçün ya qoyun, keçi yetişdirilməsi çoxalmalıdır və yaxud xaricdən - Gürcüstün, İran, Dağıstandan qoyun ətinin idxalı artmalıdır”.
Bir sözlə, bazarda hər qiymətə ətə rast gəlmək olar. Lakin bu heç də bahalaşma demək deyil. Qiymətin dəyişməsi məhsulun həcmindən və ona olan tələbatdan asılıdır.

В Азербайджане подорожала ягнятина? - ВИДЕО
В последние дни в соцсетях распространяются сведения о подорожании ягнятины. Сообщается, что стоимость этого продукта достигла 20 манатов за килограмм.
Соответствуют ли эта информация действительности?
Продавцы заявили, что изменений в стоимости мяса нет. Они подчеркнули, что цена зависит от веса животного - чем меньше весит ягненок, тем дороже стоит его мясо. В связи с этим на рынке можно увидеть ягнятину не только за 20 манатов, но и за 22 маната за килограмм. Отмечается, что данная продукция не для широкого круга покупателей - она продается под заказ.
Экономист Халид Керимли считает, что рост цен из-за повышенного спроса является нормальным явлением.