Ermənistan Rusiyaya bərə daşımalarını dayandırıb
Ermənistan Gürcüstanın Poti limanından Rusiyanın Qafqaz limanına bərə daşımalarını bu marşrutun rentabelli olmaması səbəbindən dayandırıb.
Bu barədə respublikanın iqtisadiyyat naziri Vaan Kerobyan mətbuat konfransında bildirib.
"Bəli, bərə bir neçə ay işlədi. Bizim qiymətləndirməmizə görə, o, ixracatçılar və idxalçılar arasında kifayət qədər maraq oyatmadı. Şirkətlər bu bərə daşımalarından yetərincə istifadə etmədilər ki, biz bu marşrutu davam etdirək”, - deyə o qeyd edib.
Qeyd edək ki, bundan əvvəl Kerobyan bəyan etmişdi ki, yüklərin Potidən Kavkaz limanına bərə daşınması Ermənistanın dəmir yolu sistemini Avrasiya İqtisadi İttifaqı ölkələrinin infrastrukturu ilə birləşdirməyə imkan verəcək, Ermənistan iqtisadiyyatının rəqabət qabiliyyətini artıracaq, həmçinin təkcə Rusiya ilə deyil, Belarus və Qazaxıstanla nəqliyyat əlaqələrini yaxşılaşdıracaq.

Армения приостановила паромные перевозки через Поти в порт Кавказ
Армения приостановила паромные перевозки через грузинский Поти в российский порт Кавказ из-за того, что данное направление является нерентабельным. Об этом на пресс-конференции заявил министр экономики республики Ваан Керобян.
"Да, паром работал несколько месяцев. По нашей оценке, он не вызвал достаточного интереса у экспортеров и импортеров, компании не использовали этот паром таким образом, чтобы мы продолжали эксплуатировать этот маршрут", - заявил он.
Ранее Керобян говорил, что паромные перевозки грузов из Поти в порт Кавказ позволят подключить армянскую железнодорожную систему к инфраструктуре стран Евразийского экономического союза. Министр также утверждал, что паромные перевозки позволят повысить конкурентоспособность армянской экономики, а также улучшить транспортную связанность не только с Россией, но с Беларусью и Казахстаном.