Azərbaycanda növbədənkənar prezident seçkisində MDB missiyasına kimin rəhbərlik edəcəyi məlum olub
Azərbaycanda fevralın 7-də keçiriləcək növbədənkənar prezident seçkisində MDB-dən olan müşahidəçilər missiyasına Müstəqil Dövlətlər Birliyinin (MDB) baş katibi Sergey Lebedyev rəhbərlik edəcək.
APA-nın Moskva müxbiri xəbər verir ki, bu barədə MDB-nin İcraiyyə Komitəsi məlumat yayıb.
Bildirilib ki, Lebedyevin namizədliyi MDB-yə üzv dövlətlərin birliyin nizamnamə və digər orqanları yanında Daimi Səlahiyyətli Nümayəndələr Şurasının qərarı ilə razılaşdırılıb.
Qeyd olunub ki, MDB müşahidəçilər missiyası Azərbaycan Respublikası Hökumətinin dəvəti ilə seçki kampaniyasını izləyəcək.
“MDB İcraiyyə Komitəsi Birlik ölkələrinə öz nümayəndələrinin müşahidə missiyasının tərkibinə namizədliyini irəli sürmək xahişi ilə dəvət göndərib. Əvvəlki kampaniyalarda olduğu kimi, missiyanın işi siyasi neytrallıq, seçki prosesinə və dövlətin daxili işlərinə qarışmamaq prinsiplərinə əsaslanaraq, ciddi şəkildə milli qanunvericiliyə uyğun olaraq həyata keçiriləcək”, - deyə məlumatda bildirilib.скачать dle 11.3

Кто возглавит миссию наблюдателей от СНГ на президентских выборах в Азербайджане?
Миссию наблюдателей от СНГ на внеочередных выборах президента Азербайджанской Республики 7 февраля возглавит генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
Как передает АПА, информацию об этом распространил Исполнительный комитет СНГ.
Сообщается, что его кандидатура согласована решением Совета постоянных полномочных представителей государств-участников Содружества при уставных и других органах Содружества.
Отмечено, что миссия наблюдателей от СНГ будет осуществлять мониторинг электоральной кампании по приглашению правительства Азербайджанской Республики.
"Исполнительный комитет СНГ разослал приглашения в страны Содружества с просьбой направить кандидатуры своих представителей в состав миссии. Как и в период предыдущих кампаний, работа миссии будет строиться на принципах политической нейтральности, невмешательства в избирательный процесс и во внутренние дела государства строго в соответствии с национальным законодательством", - говорится в сообщении.скачать dle 11.3