BMT: “Milyonlarla əfqan aclıqdan əziyyət çəkir”
BMT-nin saytında verilən məlumata görə, Əfqanıstanda milyonlarla insan aclıqdan əziyyət çəkir və ölkə əhalisinin üçdə birinin qidaya çıxışı yoxdur.
Hesabatda deyilir ki, ailələr aclığın ən kəskin olduğu sərt qış aylarına, xüsusilə qar və buzla əhatə olunmuş dağlıq ərazilərdə hazır deyillər.
Təşkilat qeyd edir ki, 2023-cü ilin yanvar-noyabr aylarında BMT-nin Ümumdünya Ərzaq Proqramı (ÜƏP) Əfqanıstanda 18,4 milyon insana yardım edərək, 559 min tondan çox ərzaq paylayıb.
BMT-nin məlumatına görə, son altı ayda ÜƏP İslam İnkişaf Bankı tərəfindən idarə olunan Əfqanıstan Humanitar Etimad Fondunun 3,2 milyon dollarlıq qrantı sayəsində 230 000-ə yaxın əfqana xilasedici yardım göstərib.

ООН: Миллионы жителей Афганистана страдают от голода
Миллионы жителей Афганистана страдают от голода, треть населения страны не имеет доступа к продовольствию, сообщается на сайте Организации Объединенных Наций (ООН).
Семьи не готовы к суровым зимним месяцам, когда вопрос голода стоит наиболее остро - особенно в горных районах, окруженных снегами и льдами.
С января по ноябрь 2023 года Всемирная продовольственная программа (ВПП) ООН помогла 18,4 млн жителей Афганистана, распределив более 559 000 т продовольствия, отмечают в организации.
За последние полгода, по данным ООН, ВПП удалось оказать жизненно важную помощь почти 230 000 уязвимых афганцев благодаря гранту в размере 3,2 млн долларов. Он был предоставлен гуманитарным целевым фондом для Афганистана, управляемым Исламским банком развития (ИБР).скачать dle 11.3