Sahil Babayev: "Son 5 ildə Azərbaycanda minimum əməkhaqqı 2,7 dəfə artıb"
Son 5 il ərzində həyata keçirilən çoxmiqyaslı və çoxşaxəli sosial islahat proqramları çərçivəsində Azərbaycanda minimum əməkhaqqı 2,7 dəfə artıb.
Median.Az xəbər verir ki, bunu əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev sahibkarlara "Dayaq" mükafatının təqdim olunması mərasimində deyib.
Nazir bildirib ki, qeyd edilən dövrdə orta əməkhaqqı 80 %-dək, median əməkhaqqı 2,2 dəfə, əməkhaqqı fondu isə 2,7 dəfə artıb.
"Azərbaycan dövlətinin siyasətində məşğulluq ana xəttdir. Məşğulluq təmin edilmədən ölkə iqtisadiyyatı inkişaf edə, əhalinin rifahı təmin oluna bilməz. Dövlətimizin başçısı tərəfindən həyata keçirilən islahatlara, müxtəlif tədbirlərə, qəbul edilən proqramlara nəzər saldıqda bütün tədbirlərin əhalinin rifahına, onun həyat şəraitinin daha da yaxşılaşdırılmasına, o cümlədən məşğulluğun genişləndirilməsinə yönəlib", - deyə S. Babayev qeyd edib.//report.azскачать dle 11.3

Сахиль Бабаев: За последние пять лет минимальная зарплата в Азербайджане выросла в 2,7 раза
В рамках масштабных социальных реформ, реализованных за последние пять лет, минимальная заработная плата в Азербайджане выросла в 2,7 раза.
Как сообщает Report, об этом заявил министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев на церемонии вручения предпринимателям премии Dayaq.
Глава ведомства отметил, что за указанный период средняя заработная плата увеличилась на 80%, медианная зарплата - в 2,2 раза, а фонд заработной платы - в 2,7 раза.