Astana hava limanında həyəcan elan olundu
Qazaxıstan paytaxtının (Astana) beynəlxalq hava limanının aviasiya təhlükəsizliyi xidməti zarafatla əlində silah olduğunu deyən şəxsə görə aeroportda həyəcan elan edib.
Bu barədə hava limanının mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
“KS954 reysi ilə Astanadan Almatıya uçmağa hazırlaşan 44 yaşlı kişi qeydiyyat masasında əl yükündə silah və narkotik olduğunu bildirib. Aeroport əməkdaşları dərhal şübhəlinin olduğu ərazini mühasirəyə alıblar. Sərnişin barədə Dövlət Mühafizə Xidmətinə, Milli Təhlükəsizlik Komitəsinə və Antiterror Mərkəzinə məlumat verilib”, - deyə mətbuat xidmətindən bildirilib.
Aviasiya təhlükəsizliyi xidmətinin əməkdaşları sərnişinin əl yükünü yoxlayaraq polisə təhvil veriblər. Kişi polisə verdiyi izahatda qeyd edib ki, əl yükündə silah və narkotik vasitələrin olması barədə məlumatı zarafat etmək üçün verib.
Hazırda həmin şəxsi Qazaxıstan Cinayət Məcəlləsinin 273-cü maddəsi (“Terror aktı haqqında bilə-bilə yalan məlumat vermə”) ilə 17 milyon tengedən (37 min dollar) çox cərimə və ya 5 ilə qədər həbs cəzası gözləyir.

В аэропорту Астаны объявили тревогу из-за шутки пассажира об оружии
"44-летний мужчина, который собирался вылететь из Астаны в Алматы рейсом KS954, на стойке регистрации заявил, что у него в ручной клади оружие и наркотики. Сотрудники аэропорта немедленно оцепили место, где находился подозреваемый пассажир, о чем были срочно оповещены Служба госохраны, Комитет национальной безопасности и Антитеррористический центр", - отмечается в сообщении.
Сотрудники Службы авиационной безопасности проверили ручную кладь пассажира и передали его сотрудникам линейного отдела полиции. "В своих объяснениях полицейским пассажир рассказал, что сообщил о наличии оружия и наркотиков в ручной клади в шутку. По инструкции Службы национальной безопасности Республики Казахстан в международном аэропорту Астаны тревога снята", - проинформировали в пресс-службе.
Там также подчеркнули, что мужчине грозит штраф в размере более 17 млн тенге (37 000 долларов) или лишение свободы на срок до 5 лет по статье 273 УК (Заведомо ложное сообщение об акте терроризма).