Azərbaycanda bu il ən çox icra olunan əməliyyatlar AÇIQLANDI
“İcbari tibbi sığortanın Xidmətlər Zərfi ilə ölkədə geniş yayılmış, əlillik və ölüm riski yüksək olan xəstəliklərin stasionar şəraitdə cərrahi müalicəsi qarşılanır”.
Bunu İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Zaur Əliyev Agentliyin illik fəaliyyəti və strateji hədəfləri mövzusunda mətbuat konfransında çıxış zamanı deyib.
O bildirib ki, dövlət tibb müəssisələrində icra olunan əməliyyat və prosedurların sayında illər üzrə artımı müşahidə edirsiniz:
“2023-cü il üzrə göstərici noyabr ayınadək olan statistikadır. Belə ki, bu il 358 772 əməliyyat və prosedur icra olunub. Tibb müəssisələri tərəfindən stasionarda cərrahi profil üzrə məlumatların elektron reyestrdə qeydiyyatı və emalı davam edir.
Əməliyyatların 74%-i planlı əməliyyatların payına düşüb.
Ən çox icra olunan əməliyyatlar: ginekoloji, gözdə və ürək-damar sistemində aparılanlar olub. Əməliyyatların ən çox icra edildiyi tibb müəssisələri sırasında ilk yerdə Kliniki Tibbi Mərkəz dayanır.
Göstəricilər onu bildirir ki, vətəndaşlara lazım olan əməliyyatların dövlət xəstəxanalarında icrası görülən tədbirlər nəticəsində mümkün olur. Biz buna çalışırıq”.

Какие операции проводились чаще всего в этом году в Азербайджане?
Пакетом обязательного медицинского страхования (ОМС) покрывается хирургическое лечение в стационарных условиях широко распространенных в стране заболеваний с высоким риском инвалидности и смерти.
Об этом сказал председатель правления Государственного агентства по обязательному медицинскому страхованию Заур Алиев во время выступления на пресс-конференции, посвященной ежегодной деятельности и стратегическим целям агентства.
Он отметил, что с каждым годом наблюдается рост количества операций и процедур, выполняемых в государственных медицинских учреждениях.
"Показателем на 2023 год является статистика до ноября. Так, в этом году было выполнено 358 772 операции и процедуры. Медицинские учреждения продолжают регистрацию и обработку сведений по хирургическому профилю в стационаре в электронном реестре.
На долю плановых операций пришлось 74% операций.
Чаще всего проводились операции: гинекологические, глазные и сердечно-сосудистой системы. На первом месте среди медицинских учреждений, где чаще всего выполняются операции, стоит Клинический медицинский центр.
Показатели свидетельствуют о том, что необходимые гражданам операции возможны благодаря мерам, принятым в государственных больницах. Мы работаем над этим", - сказал председатель.скачать dle 11.3