06.12.2023 11:49 2 670
“Qızılcaya yoluxma hallarının sürətlə artımını, eləcə də xəstəxanalarda yoluxmuş uşaqların olmasını nəzərə alaraq, Rumıniyanın Səhiyyə Nazirliyi 9 yaşlı uşaqların peyvənd olunmasının mümkünlüyünü təmin etmək üçün milli qızılca epidemiyası elan edib”, - Rumıniya Səhiyyə Nazirliyinin məlumatında qeyd olunub.
Məlumatda həmçinin qeyd olunur ki, hazırda Rumıniyada 41 əyalətdən 29-da 2 minə yaxın qızılcaya yoluxma faktı qeydə alınıb.
Rumıniya Səhiyyə Nazirliyi ölkədə uşaqların 78%-nin peyvəndin ilk dozasını, peyvənd olunmaq hüququ olan uşaqların 62%-nin isə iki doza qəbul etdiyini bildirib.
Nazirlik həmçinin diqqətə çatdırıb ki, 10 il ərzində Rumıniyada peyvənd olunan uşaqların sayında azalma müşahidə olunur.скачать dle 11.3

06.12.2023 11:49 2 679
"Учитывая тревожный рост заболеваемости корью, а также большое количество зараженных детей в педиатрических и инфекционных отделениях больниц, Министерство здравоохранения Румынии объявило национальную эпидемию кори, чтобы обеспечить возможность вакцинации детей в возрасте 9-11 месяцев, а также лечения непривитых или не полностью привитых детей", - указывается в сообщении ведомства.
Согласно данным, в настоящее время в Румынии насчитывается почти 2 000 случаев заболевания корью в 29 уездах из 41.
Румынский Минздрав уточнил, что первую дозу вакцины в стране получили 78%, а две дозы - 62% подлежащих вакцинации детей. При этом в течение последних 10 лет количество привитых детей в стране снижается.