Zaxarova: "Rusiya Cənubi Qafqazda kommunikasiyaların tamamilə açılmasının tərəfdarıdır"
“Biz yalnız konkret marşrutun yaradılmasının deyil, Cənubi Qafqazda iqtisadi və nəqliyyat kommunikasiyalarının tamamilə blokdan çıxarılmasının tərəfdarıyıq".
Bunu Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Mariya Zaxarova bu gün keçirdiyi brifinq zamanı çıxışında bildirib.
"Biz bunun şəffaf, qarşılıqlı faydalı şəraitdə baş verməsinin tərəfdarıyıq. Bu, sadəcə söz deyil, işdir”, - Zaxarova deyib.
XİN sözçüsü qeyd edib ki, baş nazir müavinlərinin həmsədrlik etdiyi Üçtərəfli İşçi Qrupu çərçivəsində həm Ermənistan, həm Azərbaycanın, həm də onların qonşularının maraqlarına uyğun olaraq məhz bu cür iş aparılır.
Onun sözlərinə görə, üç ölkə liderinin 2021-ci ilin yanvarında başlatdığı kommunikasiyaların blokdan çıxarılması prosesi hələ də başa çatmayıb.
“Ermənistan rəhbərliyinə müqavilələri kağız üzərində yekunlaşdırmağa nəyin mane olduğunu çox yaxşı bilirik. Bu, Ermənistanın hazırkı rəhbərliyinin qərbli dostlarının məsləhətidir”, - Zaxarova əlavə edib.

Захарова: Россия выступает за полное разблокирование коммуникаций на Южном Кавказе
Россия выступает не только за создание конкретного маршрута, но и за полное разблокирование экономических и транспортных коммуникаций на Южном Кавказе.
Об этом заявила на брифинге официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова.
"Выступаем за то, чтобы это происходило в транспарентных, взаимовыгодных условиях. Это не только слова, это работа", - сказала Захарова.
Она отметила, что именно такая работа в интересах как Армении, так и Азербайджана, так и их соседей ведется в рамках трехсторонней рабочей группы под совместным председательством вице-премьеров.
По ее словам, процесс разблокирования коммуникаций, запущенный лидерами трех стран в январе 2021 года, до сих пор так и не доведен до конца.
"Но опять армянскому руководству что-то помешало финализировать договоренности на бумаге. Мы знаем что помешало - это "добрые" советы западных друзей нынешнего руководства Армении", - добавила официальный представитель МИД РФ.скачать dle 11.3