Azərbaycanın göndərdiyi növbəti humanitar yardım Ukraynaya təhvil verilib
Ukrayna tərəfindən daxil olmuş müraciətlərə cavab olaraq, mövcud vəziyyətlə əlaqədar zərər çəkmiş ərazilərin elektrik enerjisi ilə dayanıqlı təchizatının bərpası məqsədilə Azərbaycan tərəfindən elektrik avadanlıqlarından ibarət humanitar yardım karvanı Ukraynaya çatıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Ukraynanın Xmelnitskı vilayətində humanitar yardımın təhvilvermə mərasimi keçirilib. Tədbirdə Azərbaycanın Ukraynadakı səfirliyinin müşaviri Sabir Rzayev, Ukrayna Energetika Nazirliyinin nümayəndəsi Petro Lutsiv, KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə açıqlama verən Sabir Rzayev bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin 2023-cü il 17 iyul tarixli Sərəncamına uyğun olaraq Energetika Nazirliyinin tədarük etdiyi humanitar yükə 555 min metrdən çox elektrik kabelləri və naqilləri daxildir. 14 TIR-dan ibarət yük avtomobili karvanının daşıdığı humanitar məqsədli mallar Ukraynadakı mövcud vəziyyətlə əlaqədar zərər çəkmiş ərazilərin elektrik enerjisi ilə dayanıqlı təchizatının bərpasına dəstək üçün göndərilib.
Göstərdiyi növbəti yardıma görə Azərbaycan dövlətinə təşəkkürünü bildirən Petro Lutsiv isə bildirib ki, bu gün yenidən dost Azərbaycandan kabel məhsulları alınıb
“Biz Azərbaycandan olan həmkarlarımıza və bütün Azərbaycan xalqına bütün mübarizəmizi davam etdirməkdə və Ukrayna ərazisində düşmən təcavüzünə qalib gəlməkdə bizə göstərdikləri əvəzsiz köməyə görə son dərəcə minnətdarıq. Bizim üçün belə çətin bir zamanda Ukraynaya göstərilən dəstəyi yüksək qiymətləndiririk”, - deyə Petro Lutsiv əlavə edib.
Xatırladaq ki, Ukraynaya bundan əvvəl də ölkəmiz tərəfindən elektrik avadanlıqları ilə bağlı humanitar yardım göndərilib. Yaranmış böhranla əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Ukraynaya göstərdiyi humanitar, o cümlədən bərpa və yenidənqurma işlərinə dəstək xarakterli yardımın ümumi məbləği artıq 33 milyon ABŞ dollarından çoxdur.
Müharibədən zərər çəkmiş, ailə üzvlərini itirmiş 154 ukraynalı uşaq tibbi və sosial-psixoloji reabilitasiya məqsədilə humanitar yardım fəaliyyətləri çərçivəsində ölkəmizə gətirilib. İrpen şəhərində hərbi əməliyyatlar nəticəsində dağılmış Zərifə Əliyeva adına “Linqvist” humanitar liseyi tam bərpa edilib, habelə həmin şəhərdə ciddi dağıntılara məruz qalmış bir sıra sosial təyinatlı obyektlərin Azərbaycan tərəfindən əsaslı bərpası ilə bağlı hazırda müvafiq işlər aparılmaqdadır.скачать dle 11.3

Очередная гуманитарная помощь, отправленная Азербайджаном, доставлена в Украину
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, церемония передачи гуманитарной помощи прошла в Хмельницкой области Украины. В мероприятии приняли участие советник посольства Азербайджана в Украине Сабир Рзаев, представитель Министерства энергетики Украины Петр Луцив и журналисты.
Выступая на мероприятии, Сабир Рзаев сказал, что в соответствии с распоряжением Президента Ильхама Алиева от 17 июля 2023 года, гуманитарный груз, подготовленный Министерством энергетики, включает более 555 000 м электрических кабелей и проводов. Гуманитарные грузы, перевозимые автоколонной из 14 грузовиков, были отправлены для поддержки восстановления стабильного электроснабжения пострадавших территорий в связи со сложившейся ситуацией в Украине.
Выразив благодарность азербайджанскому государству за очередную помощь, Петр Луцив отметил, что сегодня вновь получена кабельная продукция из дружественного Азербайджана.
"Мы чрезвычайно благодарны нашим коллегам из Азербайджана и всему азербайджанскому народу за неоценимую помощь. Мы высоко ценим поддержку, оказанную Украине в такое трудное для нас время", - добавил Петр Луцив.
Напомним, что наша страна и ранее отправляла в Украину гуманитарную помощь, состоящую из электрооборудования. Общий объем гуманитарной помощи, включая средства для восстановления и реконструкции, предоставленной Азербайджанской Республикой Украине в связи с кризисом, составляет более 33 млн долларов.
Всего в нашу страну с целью медицинской и социально-психологической реабилитации в рамках мероприятий гуманитарной помощи были привезены 154 украинских ребенка, пострадавших от войны и потерявших родных. Полностью восстановлен разрушенный в результате военных действий в городе Ирпень гуманитарный лицей "Лингвист" имени Зарифы Алиевой. В настоящее время азербайджанская сторона проводит соответствующую работу по восстановлению ряда объектов социального назначения, которые были серьезно повреждены в этом городе.