DTX rəisi “Qırmızı Xaç”ın rəhbərliyi ilə görüşdü
Oktyabrın 19-da Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi, Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasının sədri Əli Nağıyev Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin (BQXK) vitse-prezidenti Jil Karbonyenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə BQXK ilə ölkəmiz arasında mövcud əlaqələr, təşkilatın humanitar missiyasının həyata keçirilməsi ilə bağlı qarşılıqlı maraq kəsb edən məsələlər müzakirə olunub.
General-polkovnik Əli Nağıyev Birinci və İkinci Qarabağ müharibələrində itkin düşən vətəndaşlarımızın tapılması məsələsinə toxunaraq BQXK-nin bu istiqamətdə bundan sonra da fəal rol oynayacağına və mühüm töhfələr verəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Həmçinin regionda hökm sürən yeni reallıqlar nəzərə alınmaqla BQXK-nin nümayəndələrinin Azərbaycan ərazisində müvəqqəti yerləşən Rusiya sülhməramlı qüvvələrinin nəzarəti altında olan bölgələrə səfərlərinin Ermənistanın deyil, yalnız respublikamızın ərazisindən istifadə edilməklə mümkünlüyü nəzərə çatdırılıb.
Bundan əlavə, söhbət əsnasında Yaxın Şərq bölgəsindən, xüsusən də Suriya və İraqdan Azərbaycan əsilli vətəndaşların və onların ailə üzvlərinin ölkəyə qaytarılması mövzusu da geniş müzakirə olunub.
BQXK-nin vitse-prezidenti Jil Karbonye Azərbaycan hökuməti ilə faydalı əməkdaşlıq münasibətlərindən məmnunluğunu ifadə etmiş, qeyd olunan məsələlərin həlli istiqamətində birgə səmərəli fəaliyyətin davam edəcəyinə əminliyini bildirib.скачать dle 11.3

Состоялась встреча между начальником СГБ АР и вице-президентом МККК
19 октября начальник Службы государственной безопасности (СГБ) Азербайджана, председатель Государственной комиссии по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших граждан Али Нагиев принял делегацию Международного комитета Красного креста (МККК) во главе с вице-президентом Жилем Карбонье.
Об этом сообщает пресс-служба СГБ АР.
На встрече были обсуждены связи между МККК и нашей страной, вопросы, представляющие взаимный интерес и связанные с осуществлением гуманитарной миссии комитета.
А.Нагиев выразил надежду на то, что МККК и впредь будет играть активную роль и вносить важный вклад в деятельность по поиску граждан АР, пропавших без вести в первой и второй Карабахских войнах. Также с учетом новых реалий в регионе до внимания представителей МККК было доведено, что в зоны, находящиеся под временным контролем российского миротворческого контингента, возможно попасть только через территорию Азербайджана, а не Армении.
Кроме того, в ходе беседы подробно обсуждалась тема возвращения в АР лиц азербайджанского происхождения и членов их семей из региона Ближнего Востока, в частности Сирии и Ирака.
Ж.Карбонье выразил удовлетворение плодотворным сотрудничеством с правительством АР, выразил уверенность в том, что совместная деятельность по решению указанных вопросов будет продолжена.скачать dle 11.3