BQXK Azərbaycanda saxlanılan Qarabağ separatçılarına baş çəkib
"İyun ayında Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin (BQXK) əməkdaşları Azərbaycan tərəfinin haqqında məlumat verdiyi erməniəsilli şəxslərə yenidən baş çəkiblər".
Bunu APA-ya BQXK-nın Bakı nümayəndəliyinin ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəhbəri İlahə Hüseynova deyib.
O bildirib ki, saxlanılan şəxslərlə təkbətək görüşlər keçirilib və onların ailələri ilə əlaqəsi üçün şərait yaradılıb.
Mandatına uyğun olaraq BQXK bu cür başçəkmələr zamanı saxlanılan şəxslərlə rəftarı və saxlanma şəraitini qiymətləndirir. BQXK həmçinin, şəxslərin ailələri ilə əlaqələrini bərpa etmək və ya davam etdirmək üçün şərait yaradır. BQXK-nın prosedurlarına uyğun olaraq, başçəkmələrlə bağlı müşahidələr və tövsiyələr yalnız saxlayan tərəflə paylaşılır və müzakirə edilir.скачать dle 11.3

Представители МККК посетили карабахских сепаратистов
В июне сотрудники Международного комитета Красного Креста (МККК) вновь посетили лиц армянского происхождения, о задержании которых сообщала азербайджанская сторона.
Об этом сообщила АПА руководитель отдела по связям с общественностью бакинского представительства МККК Илаха Гусейнова.
Комитет во время посещений оценивает обращение с задержанными лицами, условия их содержания и создает возможность для поддержания связи с их семьями.
В соответствии с процедурами МККК связанные с посещениями наблюдения и рекомендации передаются и обсуждаются только с удерживающей стороной.скачать dle 11.3