İranın XİN başçısı: “Azərbaycanla münasibətlərin inkişafında maraqlıyıq”
Sentyabrın 23-də xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 76-cı sessiyasında iştirakı çərçivəsində İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahian ilə görüşüb.
Bildirilib ki, görüş zamanı Azərbaycan ilə İran arasında əməkdaşlıq münasibətlərinin bütün sahələrdə inkişaf etdiyi vurğulanıb.
Nazirlər ikitərəfli münasibətlərin gündəliyində duran bir sıra məsələlər, eləcə də iqtisadi, energetika, ticarət, kənd-təsərrüfatı və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Tərəflər, həmçinin bölgədə mövcud olan cari vəziyyəti müzakirə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov üçtərəfli bəyanatın imzalanmasından sonra azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa, yenidənqurma və reinteqrasiya prosesləri barədə həmkarına ətraflı məlumat verib.
Hüseyn Əmir Abdullahian İran tərəfinin Azərbaycanla hərtərəfli münasibətlərin inkişafında maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Görüş zamanı habelə qarşılıqlı maraq doğuran beynəlxalq və regional məsələlərlə bağlı müzakirələr aparılıb.скачать dle 11.3

Глава МИД Ирана: Мы заинтересованы в развитии отношений с Азербайджаном
Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов встретился с министром иностранных дел Ирана Хусейном Амиром Абдуллахияном в рамках 76-й сессии Генассамблеи ООН.
Как сообщили в пресс-службе азербайджанского внешнеполитического ведомства, в ходе встречи было подчеркнуто, что сотрудничество между двумя государствами развивается во всех сферах.
Главы МИД обменялись мнениями по ряду вопросов повестки дня двусторонних отношений, а также перспективам сотрудничества в экономической, энергетической, торговой, сельскохозяйственной и других областях. Стороны также обсудили нынешнюю ситуацию в регионе.
Дж.Байрамов проинформировал своего иранского коллегу о процессах восстановления, реконструкции и реинтеграции на освобожденных территориях после подписания трехстороннего заявления.
Хусейн Амир Абдуллахиян подчеркнул, что иранская сторона заинтересована в развитии всесторонних отношений с Азербайджаном.