Prezident: “Ermənistan ərazisindəki qədim Azərbaycan yaşayış məntəqələri öz əsl adları ilə çağırılmalıdır”
17.08.2021 13:03 1 830
“Onlar Ermənistanı Qarabağla birləşdirmək üçün Laçın dəhlizindən əlavə ikinci yol çəkdilər. Beləliklə, Kəlbəcəri və digər əraziləri məskunlaşdırmaq, özləri üçün gediş-gəlişi daha rahat etmək üçün bu yolu çəkdilər. Bu yol birbaşa Basarkeçər rayonuna gedir. Basarkeçər rayonuna Ermənistanda Vardenis rayonu deyilir. Ancaq bu rayonun, bölgənin əsl adı Basarkeçərdir, Göyçə mahalıdır, qədim Azərbaycan torpağıdır”.
Bu sözləri Prezident İlham Əliyev Kəlbəcər və Laçın rayonlarına səfəri zamanı deyib.
“Ermənistan ərazisində Basarkeçər rayonu 1930-cu ildə yaradılmışdır. Burada yaşayanların da mütləq əksəriyyəti azərbaycanlılar olmuşdur. O cümlədən Zod kəndinin sakinləri də azərbaycanlılar idi, onlar deportasiyaya məruz qalmışdır.
Yalnız 1969-cu ilin iyun ayında Ermənistan Basarkeçər rayonunun adını dəyişdirərək, ona Vardenis adı qoymuşdur. Bizim ümumi leksikonumuzda Vardenis yox, Basarkeçər adı bərpa edilməlidir. İndiki Ermənistan ərazisində yerləşən bütün digər qədim Azərbaycan yaşayış məntəqələri də öz əsl adları ilə çağırılmalıdır. Məsələn, indi Naxçıvan-Ermənistan sərhədində mövcud olan gərginliklə bağlı mən mətbuatda izləyirəm, bizim mətbuatda yazılır ki, Ermənistanın Yerasx kəndində, onun ətrafında hansısa hadisələr baş verib. Bu kəndin adı Arazdəyəndir, azərbaycanlılar deportasiyaya qədər orada yaşayıblar. Ona görə bütün qədimi, yəni tarixi adlar bərpa edilməlidir”, - deyə dövlət başçısı qeyd edib.скачать dle 11.3

Президент: Древние азербайджанские поселения на территории Армении должны носить свои истинные названия
17.08.2021 13:03 1 863
Они построили вторую дорогу в дополнение к Лачинскому коридору, чтобы соединить Армению с Карабахом. Таким образом, они проложили этот путь, чтобы им было легче передвигаться для заселения Кельбаджара и других районов. Басаркечярский район в Армении называется Варденисским. Но настоящее название этого района - Басаркечяр, Гейчинский махал, это древняя азербайджанская земля.
Об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев во время визита в Кельбаджарский и Лачинский районы.
"На территории Армении Басаркечярский район был образован в 1930 году. Абсолютное большинство проживавших здесь людей были азербайджанцами. В том числе и жители села Зод были азербайджанцами, они были депортированы.
Только в июне 1969 года Армения изменила название Басаркечярского района на Варденис. В нашем лексиконе следует употреблять название Басаркечяр, а не Варденис. Все другие древние азербайджанские поселения, расположенные на территории нынешней Армении, также должны носить свои истинные названия. Например, я слежу в прессе о нынешней напряженности на участке границы с Арменией в Нахчыване. Некоторые наши СМИ пишут, что в армянском селе Ерасх и вокруг него произошли какие-то события. Название села - Араздейен, до депортации в нем жили азербайджанцы. Поэтому все древние, то есть исторические названия должны быть восстановлены", - отметил глава государства.скачать dle 11.3