İlham Əliyev və Mehriban Əliyeva Uels-İsveçrə matçına baxıblar
İyunun 12-də tarixdə ilk dəfə Azərbaycanda futbol üzrə Avropa çempionatının final mərhələsinin ilk oyunu keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva A qrupunun Bakı Olimpiya Stadionuna keçirilən Uels-İsveçrə matçına baxıblar.
Avropa çempionatının oyunlarının Bakıda keçirilməsi Azərbaycan idmanının beynəlxalq səviyyədə qazandığı növbəti uğurun bariz nümunəsidir. Ölkəmiz indiyədək idmanın müxtəlif növlərinə aid mötəbər beynəlxalq yarışlara yüksək səviyyədə ev sahibliyi edib. Bu gün ən nüfuzlu idman qurumlarının böyük beynəlxalq yarışlara ev sahibliyi hüququnu tərəddüd etmədən Azərbaycana verməsi də təsadüfi deyil.
Uels-İsveçrə matçı gərgin mübarizə şəraitində keçdi. Matçın ilk hissəsi qolsuz başa çatdı. İsveçrə millisinin hücumçusu Breel Embolo matçın 49-cu dəqiqəsində hesabı açdı.
Bundan sonra hücumlarının sayını artıran Uels komandası 74-cü dəqiqədə Kieffer Murun qolu ilə hesabı bərabərləşdirdi.
Matçın 85-ci dəqiqəsində İsveçrə yığmasının hücumçusu Mario Qavranoviçin Uels millisinin qapısına vurduğu qol isə videonəzarət sistemində baxıldıqdan sonra qeydə alınmadı. Oyun 1:1 hesablı heç-heçə ilə başa çatdı.
Qeyd edək ki, Avropa çempionatının 60 illik yubileyi münasibətilə AVRO-2020-nin oyunları müxtəlif ölkələrdə təşkil olunacaq. Bakı Olimpiya Stadionu A qrupu çərçivəsində iyunun 16-da Türkiyə - Uels və iyunun 20-də isə Türkiyə-İsveçrə oyunlarına da ev sahibliyi edəcək. İyulun 3-də isə Bakıda dörddəbir final mərhələsinin bir qarşılaşması olacaq.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев и Мехрибан Алиева наблюдали за матчем Уэльс-Швейцария
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и Первый вице-президент Мехрибан Алиева наблюдали за матчем группы А Уэльс-Швейцария на Бакинском олимпийском стадионе.
Проведение игр чемпионата Европы в Баку - наглядный пример очередного успеха азербайджанского спорта на международном уровне. Сегодня не случайно самые влиятельные спортивные организации без колебаний предоставляют Азербайджану право проводить крупные мировые соревнования.
Матч Уэльс-Швейцария прошел в условиях напряженной борьбы. Первый тайм закончился безрезультатно. Нападающий сборной Швейцарии Брил Эмболо открыл счет на 49-й минуте матча.
После этого команда Уэльса увеличила количество нападений и на 74-й минуте сравняла счет голом Киффера Мура.
Гол, забитый нападающим сборной Швейцарии Марио Гаврановичем в ворота сборной Уэльса на 85-й минуте матча, после просмотра в системе видеонаблюдения не был зафиксирован. Игра закончилась ничьей, 1:1.
Отметим, что по случаю 60-летия чемпионата Европы игры Евро-2020 пройдут в разных странах. Бакинский олимпийский стадион примет матч Турция-Уэльс 16 июня и Турция-Швейцария 20 июня в составе группы А. 3 июля в Баку состоится матч четвертьфинала.