İlham Əliyev postkonflikt dövrünü nəzərdən keçirmək üçün vacib faktı xatırlatdı
“Müharibədən sonrakı dövr də çox həssasdır. Düzdür, atəşkəs rejimi qorunur, lakin hələ də postmüharibə dövründəki inkişafla bağlı çoxlu suallar var. Bu konfransın da mövzusu postkonflikt dövründə inkişaf və əməkdaşlıqla bağlıdır”.
Bunu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev ADA Universitetində keçirilən “Cənubi Qafqaza yeni baxış: münaqişədən sonra inkişaf və əməkdaşlıq” adlı konfransda çıxış edərkən deyib.
Dövlət başçısının sözlərinə görə, postkonflikt dövrünü nəzərdən keçirməzdən öncə, başa düşmək lazımdır ki, Azərbaycan torpaqları 30 il işğalda qalıb.
Prezident deyib ki, Azərbaycan xalqı Ermənistanın həyata keçirdiyi Xocalı soyqırımını unuda bilməz: “Bunu anlamaq vacibdir ki, bu xatirələr bizimlədir və ürəyimizi ağrıdır”.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев напомнил о важном факторе при рассмотрении постконфликтного периода
Послевоенный период является очень чувствительным. Действительно, режим прекращения огня соблюдается, но по-прежнему остается много вопросов по развитию в постконфликтный период. Этому и посвящена данная конференция.
Об этом 13 апреля заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая на конференции "Новый взгляд на Южный Кавказ: постконфликтное развитие и сотрудничество" в Университете ADA.
По словам главы государства, прежде чем рассматривать постконфликтный период, необходимо понимать, что азербайджанские земли оставались оккупированными на протяжении 30 лет.
Президент отметил, что Азербайджан не сможет забыть Ходжалинский геноцид, совершенный Арменией.
"Важно понимать, что эти воспоминания останутся с нами и отзываются болью в наших сердцах", - сказал он.скачать dle 11.3