Prezident: “Ermənistanın atdığı addımlar sülhə yönəlməmişdi”
“Azərbaycan həmişə münaqişənin həll edilməsində maraqlı olub, çünki münaqişədən əziyyət çəkən tərəf idik. Azərbaycanın mövqeyi konstruktiv olub”.
Bunu Prezident İlham Əliyev ADA Universitetində keçirilən “Cənubi Qafqaza yeni baxış: münaqişədən sonra inkişaf və əməkdaşlıq” konfransında deyib.
Dövlət başçısı qeyd edib ki, Ermənistan münaqişənin həll olunmasını istəmirdi.
“Mən danışıqlar zamanı hiss edirdim ki, Ermənistan həll istəmir. Onlar həll istədiyini deyirdilər, amma onların atdıqları addımlar sülhə yönəlməmişdi”, - deyə İlham Əliyev əlavə edib.
Onun sözlərinə görə, işğal müddətində müdafiə xətləri qurmaq, ərazilərin minalanması üçün Ermənistan tərəfindən yüz milyonlarla dollar sərmayə qoyulub.
“Biz aydın başa düşürdük ki, bu, əraziləri daim işğal altında saxlamaq üçün atılan addımlardır”, - deyə Prezident əlavə edib.скачать dle 11.3

Президент: Предпринятые Арменией шаги не были направлены на примирение
Позиция Азербайджана была конструктивной. Азербайджан всегда был заинтересован в урегулировании конфликта, потому что был пострадавшей стороной.
Об этом 13 апреля заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая на конференции "Новый взгляд на Южный Кавказ: постконфликтное развитие и сотрудничество" в Университете ADA.
По его словам, Армения была против разрешения конфликта.
"Во время переговоров я был твердо убежден, что Армения не хочет урегулирования. Они говорили обратное, но предпринятые ими шаги не были направлены на примирение", - добавил Ильхам Алиев.
Он отметил, что в период оккупации РА вложила сотни миллионов долларов в строительство оборонительных сооружений и минирование территорий.
"Мы четко понимали, что эти шаги предпринимались для того, чтобы удерживать эти территории под оккупацией", - сказал Президент.скачать dle 11.3