Prezident “İskəndər” raketinin niyə gec tapıldığının səbəbini açıqladı
Prezident İlham Əliyev ADA Universitetində keçirilən “Cənubi Qafqaza yeni baxış: münaqişədən sonra inkişaf və əməkdaşlıq” konfransında Şuşaya atılan “İskəndər-M” raketləri barədə danışıb.
Prezident deyib ki, “İskəndər” raketinin tətbiqi Azərbaycan üçün gözlənilməz oldu.
“Ermənistanın baş naziri deyəndə ki, “İskəndər” raketi atılıb və onun yalnız 10 faizi partlayıb, hamı ona gülürdü. Mən fevral ayında deməmişdim ki, onlar bunu etməyiblər. Mən demişdim ki, onu (“İskəndər” raketini) aşkarlamamışıq. Bunlar ayrı-ayrı şeylərdir”, - deyə Prezident əlavə edib.
Dövlət başçısı daha sonra bildirib:
“Keçmiş prezident, müharibə cinayətkarı, əli Xocalı qurbanlarının qanına batan Serj Sarqsyan Paşinyanı ittiham edirdi ki, “İskəndər” raketləri Azərbaycanın boru kəmərlərinə niyə atılmayıb. Ermənistanın baş qərargah rəisi “İskəndər”in atıldığını deyirdi. Onlar bununla bağlı video göstərirdilər. Mən tapşırıq verdim ki, məsələ araşdırılsın və biz onu tapdıq”.
İlham Əliyev qeyd edib ki, Azərbaycanın niyə əvvəl “İskəndər” aşkarlamamasının səbəbini də açıqlayıb:
“Şuşada qar idi, yanvarda, fevralda ora qar idi. Qar əriyəndən sonra o tapıldı”.
Prezident qeyd edib ki, Azərbaycan “İskəndər” raketinin qalıqlarını tapdıqdan sonra Ermənistanın baş qərargah rəisinin məsələyə şərh verməkdən boyun qaçırmasına toxunub:

Президент объяснил, почему обломки ракет "Искандер-М" были обнаружены поздно
Саргсян, руки которого в крови жертв Ходжалы, осуждает Пашиняна за неиспользование "Искандеров" для нанесения ударов по нашим газопроводам.
Как сообщает Report, об этом 13 апреля заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая на конференции "Новый взгляд на Южный Кавказ: постконфликтное развитие и сотрудничество" в Университете ADA.
"Это военное преступление. Затем бывший начальник генштаба Армении Мовсесян признался, что они использовали "Искандеры" против нас. Мы получили видеокадры их применения. И тогда я дал поручение разобраться в этом. Почему тогда мы не нашли фрагменты ракет? Потому что в Шуше сразу после войны пошел снег, и даже когда я был там в январе-феврале, то тоже был снег. Затем он растаял и мы их нашли", - заявил глава государства.
Он также отметил, что странным было то, что произошло после того, как Азербайджан нашел обломки ракет "Искандер".
"Начальник генштаба Армении сказал, что не может комментировать этот вопрос. Как мы можем это понять? Да или нет? Скорее всего, да. Если нет, то они сказали бы, что мы не применяли их", - сказал Ильхам Алиев.скачать dle 11.3