Çavuşoğlu: “Türkiyə şirkətləri Xəzərdəki neft və qaz yataqlarının işlənməsində əməkdaşlığa hazırdır”
10.03.2021 13:26 2 214
Türkiyə şirkətləri Xəzər dənizindəki neft və qaz yataqlarının işlənməsi sahəsində əməkdaşlığa hazırdır və bu istiqamətdə niyyətimiz də tərəflərə çatdırılıb.
Bu sözləri Türkmənistan və Özbəkistan səfərləri barədə “TRT Haber” nəşrinə danışan Türkiyənin Xarici İşlər naziri Mövlud Çavuşoğlu “Azərbaycan Respublikası hökuməti ilə Türkmənistan hökuməti arasında Xəzər dənizində “Dostluq” yatağının karbohidrogen resurslarının birgə kəşfiyyatı, işlənməsi və mənimsənilməsi haqqında” Anlaşma Memorandumdan bəhs edərkən deyib.
“Buradan çıxacaq qaz və neftin hazırda fəaliyyətdə olan boru xətləri vasitəsilə Türkiyəyə çatdırılmasından söhbət gedir. Əməkdaşlıq üçün hər cür imkan var”, - deyə M.Çavuşoğlu bildirib.скачать dle 11.3

Чавушоглу: Турецкие компании готовы к сотрудничеству в разработке нефтяных и газовых месторождений на Каспии
10.03.2021 13:26 2 088
Турецкие компании готовы к сотрудничеству в области разработки нефтяных и газовых месторождений в Каспийском море, и наши намерения доведены до сведения сторон.
Об этом TRT Haber сказал министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу, говоря о визитах в Туркменистан и Узбекистан, а также Меморандуме о взаимопонимании между правительствами Туркменистана и Азербайджана о совместной разведке, разработке и освоении углеводородного месторождения "Достлуг" в Каспийском море.
"Речь идет о поставках газа и нефти в Турцию по функционирующим в настоящее время трубопроводным линиям. Есть все возможности для сотрудничества", - сказал М.Чавушоглу.скачать dle 11.3