Ərdoğan: “Qarabağ məsələsində güclü iradəmizlə bütün dünyaya qətiyyətimizi göstərdik” - VİDEO
Türkiyə Prezidenti, Ədalət və İnkişaf Partiyasının sədri Rəcəb Tayyib Ərdoğan ölkənin doqquz vilayətində keçirilən partiya konqresinə onlayn şəkildə qatılıb. Konqres iştirakçılarına müraciətində dövlət başçısı hazırda Türkiyə və dünyada mövcud olan problemlərdən danışıb. Ölkəsinin xarici siyasəti ilə bağlı maraqlı açıqlamalar verən Ərdoğan Qarabağ məsələsinə də toxunub.
“Şərqi Aralıq dənizindən başlayaraq Qarabağ məsələsinədək güclü iradəmizlə bütün dünyaya qətiyyətimizi göstərdik”, - deyə Türkiyə prezidenti bəyan edib.
R.T.Ərdoğan ölkəsinin istismar və istibdad üzərində qurulan və əsrlər boyu davam edən dünya düzənini dərindən sarsıtdığını bildirib.
“Artıq masa üstündə cızılan xəritələr bölgəmizdə tətbiq edilə bilməz. Təbii sərvətləri qarət etmək üçün vətəndaş müharibələri və terror hadisələri asanlıqla təşkil oluna bilməz. Türkiyəyə qarşı aparılan kampaniyanın məzmununa nəzər yetirin. Hər birinin arxasında bu məsələni görəcəksiniz. Kim nə deyirsə desin, tarix öz hökmünü verir”, - deyə dövlət başçısı qeyd edib.скачать dle 11.3

Эрдоган: Мы продемонстрировали всему миру нашу решимость в вопросе Карабаха - ВИДЕО
В своем обращении к участникам мероприятия глава государства коснулся проблем, существующих в настоящее время в Турции и мире. Сделав заявления по поводу внешней политики своей страны, Эрдоган также затронул и карабахский вопрос.
"Мы показали свою решимость всему миру - в вопросах от Восточного Средиземноморья до карабахской проблемы", - заявил президент Турции.
Эрдоган сказал, что его страна встряхнула многовековой миропорядок, установленный на основе эксплуатации и угнетения.
"Отныне карты, нарисованные на столе, больше не применимы к нашему региону. Ни гражданские войны, ни террористические атаки не могут быть с легкостью организованы с целью разграбления природных ресурсов. Обратите внимание на проводимые против Турции кампании. Кто бы что ни говорил, история выносит свой вердикт", - сказал глава государства.