Azərbaycan Fransa səfirinə nota verdi - VİDEO
Fransa Senatının qətnaməsinin hər hansı hüquqi hökmü yoxdur. Ancaq Senat Fransanın qərar qəbul edən orqanıdır və bu siyasi baxımdan əhəmiyyətlidir.
Bu barədə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva “Haber Global”a müsahibəsində bildirib.
O, uzun müddət ATƏT MQ həmsədri olan Fransa tərəfindən irəli sürülən qərarın onun bitərəfliyini sual altına qoyduğunu vurğulayıb.
“Fransa Senatının qərarı beynəlxalq hüquqa ziddir”, - deyə XİN sözçüsü əlavə edib.
O, artıq Fransanın ölkəmizdəki səfiri Zaxari Qrossun Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinə (XİN) çağırıldığını da qeyd edib.
“Onunla görüş keçirildi və Azərbaycan tərəfinin etirazını əks etdirən nota Fransa tərəfinin diqqətinə çatdırıldı”, - deyə Leyla Abdullayeva bildirib.скачать dle 11.3

МИД Азербайджана вручил ноту послу Франции - ВИДЕО
Резолюция Сената Франции не имеет юридической силы. Однако верхняя палата французского парламента является одной из ветвей законодательной власти, что важно с политической точки зрения.
Об этом сказала глава пресс-службы МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева в интервью Haber Global.
По ее мнению, эта резолюция Сената Франции, которая является сопредседателем Минской группы ОБСЕ, ставит под сомнение ее нейтралитет.
"Это решение противоречит международному праву", - сказала Л.Абдуллаева.
Она также сообщила, что посол Франции в Баку Захари Гросс был вызван в МИД Азербайджана.
"До его сведения был доведен протест азербайджанской стороны и вручена соответствующая нота", - сказала Л.Абдуллаева.