27.10.2020 13:28 2 442
“Bilirsiniz, bu bir ay ərzində mən, demək olar ki, hər gün xarici kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri ilə ünsiyyətdə oluram və Azərbaycan xalqına öz müraciətlərimdə bizim mövqeyimizi həmişə dəqiq şərh edirəm.
Biz Qarabağ regionunun, – təkcə Dağlıq Qarabağın deyil, həm də Aran Qarabağın, çünki Qarabağ Azərbaycanın böyük bir hissəsidir, - gələcəyini həm oraya qayıtmalı olan azərbaycanlıların, həm də hazırda orada yaşayan ermənilərin dinc yanaşı yaşayacaqları firavanlaşan, dinc bir ərazi kimi görürük. Bizim mövqeyimiz bundan ibarətdir”.
Bunu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 26-da İtaliyanın “Rai-1” televiziya kanalına müsahibəsində “Cənab Prezident, ən sonuncu sual: bir ildən sonra biz bu münaqişədə hansı səviyyədə olacağıq? Münaqişənin həlli olacaqmı? Yoxsa bu, münaqişənin həlli olacaq?” sualının cavabında deyib.
“Hesab edirəm ki, tərəflərin qarşılıqlı xoş məramı olsa, buna nail olmaq mümkündür. Ona görə ki, axı, bu gün Bakıda və Azərbaycanın digər şəhərlərində minlərlə erməni yaşayır.
Həm Rusiyada, həm də Gürcüstanda azərbaycanlılar və ermənilər biznesə malikdirlər, qarışıq ailələr var. Buna görə də düşünürəm ki, barışıq mümkündür, sadəcə, Ermənistan rəhbərliyi işğalçı siyasətdən imtina etməlidir.
Əgər belə olsa, biz öz investisiyalarımızla və ölkənin yenidən qurulması üzrə təcrübəmizlə bu regionu dünyanın ən firavan regionlarından birinə çevirə bilərik. Lakin bundan ötrü müharibənin nəticələri aradan qaldırılmalıdır”, - deyə İ.Əliyev bildirib.
Prezident qeyd edib ki, işğal aradan qaldırılmalıdır, azərbaycanlılar əsrlər boyu yaşadıqları torpaqlara qayıtmalı və erməni əhali ilə qonşuluqda, razılıq şəraitində yaşamalıdırlar:
“Bu, asan olmayacaq, buna vaxt lazım gələcək. Lakin Avropa ölkələrinin vuruşduğu İkinci Dünya müharibəsindən sonra ölkələrin necə barışdığını bilirik – bugünkü qonşular o vaxt çox insanı qətlə yetiriblər. Lakin bu, daim yaddaşda yer tutmamalı, nifrət doğurmamalıdır. Erməni ideoloqları bu gün bununla məşğuldurlar.
Xoş məram göstərilməlidir. Əgər belə olsa, mənim dediyim olacaq. Əgər olmasa, biz hər bir halda bu torpaqları qaytaracağıq. Döyüş meydanında bugünkü vəziyyət də bunu göstərdi. Biz onları nəyin bahasına olsa, qaytaracağıq.
Ya dinc yolla, ya da müharibə yolu ilə, lakin qaytaracağıq. Buna görə düşünürəm ki, Ermənistan rəhbərliyi bu barədə ciddi düşünməli və düzgün addım atmalıdır”.скачать dle 11.3

Президент Ильхам Алиев: Мы любой ценой вернем свои земли
Вы знаете, я в течение этого месяца практически ежедневно общаюсь с представителями зарубежных средств массовой информации и в своих обращениях к азербайджанскому народу всегда четко излагаю нашу позицию. Мы видим в будущем Карабахский регион, - не только Нагорный, но и равнинный, потому что Карабах - это большая часть Азербайджана, - как процветающую территорию, где в мире живут и азербайджанцы, которые туда должны вернуться, и армяне, которые сейчас там живут. Наша позиция заключается в этом.
Об этом в интервью итальянскому телеканалу Rai-1 26 октября заявил Президент Азербайджана, Верховный главнокомандующий Вооруженными силами Ильхам Алиев, отвечая на вопрос корреспондента о том, каким он видит ситуацию в регионе спустя год.
"Считаю, что при взаимной доброй воле сторон этого можно достичь. Потому что ведь живут сегодня тысячи армян в Баку и в других городах Азербайджана.
Вместе азербайджанцы и армяне имеют бизнес и в России, и в Грузии, существуют смешанные семьи. Поэтому я думаю, что примирение возможно, просто руководство Армении должно отказаться от захватнической политики.
И если это произойдет, мы своими инвестициями и опытом воссоздания страны можем превратить этот регион в один из самых благополучных в мире. Но для этого должны быть устранены последствия войны.
Должна быть устранена оккупация, азербайджанцы должны вернуться на те земли, где они жили веками, и по соседству жить с армянским населением в согласии. Это будет непросто, это займет время.
Но мы знаем, как примирялись страны после Второй мировой войны, когда воевали европейские государства, сегодня являющиеся соседями, и убивали много людей. Но это же не должно быть в памяти постоянно и продуцировать ненависть, чем занимаются сегодня армянские идеологи. Необходимо проявить добрую волю.
Если это произойдет, будет так, как я говорю. Если нет, мы в любом случае вернем эти земли. И сегодняшняя ситуация на поле боя это показала.
Мы вернем их любой ценой. Либо мирно, либо войной, но вернем. Поэтому, думаю, армянскому руководству надо серьезно задуматься об этом и сделать правильный шаг", - сказал глава государства.скачать dle 11.3