Azərbaycanın Ukraynadakı səfirliyinin MÜRACİƏTİ
Azərbaycanın Ukraynadakı səfirliyi Ukrayna Ali Radasının sədri Dmitri Razumkova müraciət ünvanlayıb.
“İlk növbədə Azərbaycan Respublikasının Ukraynadakı səfirliyi adından Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenskinin bu yaxınlarda Çernovtsidə KİV nümayəndələri ilə ünsiyyət zamanı “son illər Ukrayna və Azərbaycan həm iqtisadi, həm də geosiyasi səviyyədə sıx münasibətlər qurublar. Buna görə də Ukrayna bu dövlətə dəstək mövqeyində durub və duracaq” deməsini dərin minnətdarlıq hissi ilə qeyd etmək istərdik. Bununla yanaşı, o vurğulayıb ki, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi zonasında hərbi vəziyyətin kəskinləşməsi fonunda Ukraynanın münaqişə tərəflərindən hər hansı birinə hərbi yardım göstərməsindən söhbət gedə bilməz.
Yuxarıda qeyd edilənlərlə əlaqədar olaraq deputat İlya Kivanın öz “Facebook” səhifəsində pravoslav xristianlarına “xristian və müsəlman dünyasının minillik qarşıdurmasına qoşulmağa və bu işdə Ermənistana yardım göstərməyə” çağırış edərək “Türkiyə və Ermənistan arasında müharibə” haqqında bu yaxınlardakı videomüraciəti ilə bağlı qəti hiddətimizi ifadə etməyə icazə verin. Hesab edirik ki, Ukrayna Korrupsiyanın Qarşısının Alınması üzrə Milli Agentliyinin vətəndaşların müraciətləri, habelə KİV-dəki materiallar əsasında bu gündən etibarən həyat tərzini yoxlamağa başladığı İ.Kivanın bu cür “çox gur ifadələri” onun çoxmillətli və çoxkonfessional Ukraynada da sülh və həmrəylik şəraitində yaşayan müxtəlif inanclı insanlara qarşı humanizmdən kənar münasibətini sübut edir.
Qeyd edək ki, Ermənistanın işğalçı qüvvələrinin Azərbaycandakı fərqli dinlərin dinc mənsublarına və Azərbaycan xalqının müqəddəs dini yerlərinə qarşı çoxillik təcavüzü nöqteyi-nəzərindən Ukrayna xalqının nümayəndələrinin bu cür “fikirləri” ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlıq ruhuna cavab vermir və həm Azərbaycan və Türkiyənin, həm də Ukraynanın geniş ictimaiyyəti və dünya ictimaiyyəti arasında yalnız qəti hiddət doğurur. Bu cür təhrikçi çağırışlar təsdiq edilmiş Ukrayna Milli Təhlükəsizlik Strategiyası və Ukrayna Konstitusiyasının “müharibə, zorakılıq etniklərarası, irqi, dini ədavətin təbliğatının” qadağan edilməsi haqqında 37-ci maddəsi ilə ziddiyyət təşkil edir”.скачать dle 11.3

Посольство Азербайджана в Украине обратилось к председателю Верховной Рады
Посольство Азербайджана в Украине направило обращение председателю Верховной Рады Дмитрию Разумкову в связи с высказываниями украинского депутата по поводу армяно-азербайджанского конфликта.
"В первую очередь, от имени посольства АР в Киеве с чувством глубокого признания хотелось бы отметить недавнее заявление президента Владимира Зеленского в ходе общения с представителями СМИ в Черновцах о том, что "в последние годы Украина и Азербайджан наладили тесные отношения как на экономическом, так и на геополитическом уровне. Поэтому Украина стояла и будет стоять на позиции поддержки этого государства".
При этом президент подчеркнул, что на фоне обострения военной ситуации в зоне армяно-азербайджанского конфликта об оказании военной помощи Украиной какой-либо из сторон конфликта не может быть и речи.
В связи с вышеуказанным позвольте выразить наше крайнее возмущение по поводу недавнего видеообращения народного депутата Ильи Кивы на его странице в Facebook о "войне между Турцией и Арменией" с призывом к православным христианам "присоединиться к тысячелетнему противостоянию христианского и мусульманского мира и оказанию помощи Армении в этом деле".
Считаем, что подобные "громогласные высказывания" И.Кивы, в отношении которого на основании обращений граждан, а также материалов в СМИ Национальное агентство Украины по вопросам предотвращения коррупции с сегодняшнего дня начало проверку, свидетельствуют о его человеконенавистническом отношении к людям различной веры, проживающим в мире и согласии также и в многонациональной и многоконфессиональной Украине.
Отметим, что в свете многолетней агрессии армянских оккупационных сил по отношению к мирным жителям различного вероисповедания Азербайджана и религиозным святыням азербайджанского народа подобные "высказывания" народных избранников Украины не отвечают духу стратегического партнерства между нашими странами и могут вызвать лишь крайнее возмущение среди широкой общественности как АР и Турции, так и украинской и мировой общественности. Подобные провокационные призывы также противоречат утвержденной Стратегии национальной безопасности Украины и статье 37 ее Конституции о запрете "пропаганды войны, насилия, разжигания межэтнической, расовой, религиозной вражды", - говорится в обращении.скачать dle 11.3