Makron İlham Əliyevə zəng etdi
Fransa Prezidenti Ermənistan-Azərbaycan təmas xəttində döyüşlərin davam etməsindən narahatlıq hissi ifadə edərək, atəşkəsin bərpa edilməsi və tezliklə danışıqların aparılmasına çağırıb.
Prezident İlham Əliyev bildirib ki, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın yaşayış məntəqələrinin ağır artilleriya atəşinə tutulması nəticəsində 19 mülki şəxsimiz həlak olub, 60-dan çox adam yaralanıb, yüzlərlə ev dağıdılıb. Azərbaycan Ordusu uğurlu əks-hücum əməliyyatları həyata keçirərək, işğal olunmuş ərazilərimizin bir hissəsini işğaldan azad edib.
Dövlətimizin başçısı onu da qeyd edib ki, Ermənistan danışıqlar prosesinin pozulması istiqamətində addımlar ataraq, bu prosesə böyük zərbə vurub.
Prezident İlham Əliyev vurğulayıb ki, danışıqların pozulması, eləcə də, silahlı qarşıdurmanın yaranmasına görə məsuliyyət tam şəkildə Ermənistan rəhbərliyinin üzərinə düşür.скачать dle 11.3

Президенты Азербайджана и Франции провели телефонный разговор - ОБНОВЛЕНО
2 октября Президент Французской Республики Эммануэль Макрон позвонил Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву, сообщает АЗЕРТАДЖ.
Президент Франции, выразив обеспокоенность продолжающимися боями на линии соприкосновения армянских и азербайджанских войск, призвал к восстановлению режима прекращения огня и скорейшему проведению переговоров.
Президент Ильхам Алиев отметил, что в результате тяжелого артиллерийского обстрела вооруженными силами Армении населенных пунктов Азербайджана погибли 19 мирных жителей, более 60 человек получили ранения, сотни домов разрушены. Азербайджанская армия провела успешные контрнаступательные операции и освободила часть наших оккупированных территорий.
Армения, предприняв шаги, направленные на срыв переговорного процесса, нанесла по нему серьезный удар, сказал глава государства.
Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что ответственность за срыв переговоров, а также за возникновение вооруженного противостояния полностью ложится на руководство Армении.
3 октября Президент Французской Республики Эммануэль Макрон позвонил Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву.