Emmanuel Makron İlham Əliyevə zəng edib
Sentyabrın 27-də Fransa Respublikasının Prezidenti Emmanuel Makron Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə telefonla zəng edib.
Emmanuel Makron Ermənistan-Azərbaycan təmas xəttində silahlı qarşıdurmanın baş verməsindən ölkəsinin narahatlıq hissi keçirdiyini qeyd etmiş və münaqişənin danışıqlar yolu ilə həll olunmasının vacibliyini vurğulayıb.
Dövlətimizin başçısı qeyd edib ki, Ermənistan rəhbərliyi şüurlu şəkildə danışıqlar prosesini pozur. Ermənistan rəhbərliyinin “Dağlıq Qarabağ Ermənistandır” bəyanatı danışıqlara ciddi zərbə vurub. “Azərbaycan Dağlıq Qarabağla danışıqlar aparmalıdır” bəyanatı isə danışıqlar formatının dəyişdirilməsi cəhdidir ki, bu da qəbuledilməzdir və bu, Minsk Qrupunun rəhbərliyi tərəfindən də bildirilib.
Telefon söhbəti zamanı dövlətimizin başçısı sentyabrın 27-də Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı törədilən və davam edən hərbi təxribatla bağlı hadisələrin gedişi barədə məlumat verərək qeyd edib ki, Ermənistanın Azərbaycan silahlı qüvvələrinin mövqelərini və cəbhə xətti boyu yerləşən yaşayış məntəqələrimizi ağır artilleriya silahlarından atəşə tutması nəticəsində mülki şəxslərimiz və hərbi qulluqçularımız həlak olub, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri buna cavab olaraq uğurlu əks-hücum əməliyyatları həyata keçirir.
Azərbaycan Prezidenti bildirib ki, Ermənistanın hərbi təxribatı ilə bağlı hadisələrin gələcək inkişafına görə məsuliyyət Ermənistanın siyasi və hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşür.
Telefon söhbəti zamanı tərəflər diplomatik kanallar vasitəsilə təmasların həyata keçirilməsi barədə razılığa gəliblər.скачать dle 11.3

Президенты Азербайджана и Франции провели телефонный разговор
27 сентября Президент Французской Республики Эммануэль Макрон позвонил Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву.
Эммануэль Макрон отметил, что его страна обеспокоена вооруженным столкновением на линии соприкосновения армянских и азербайджанских войск, и подчеркнул важность урегулирования конфликта путем переговоров.
Глава нашего государства отметил, что руководство Армении сознательно нарушает переговорный процесс.
Заявление армянского руководства "Нагорный Карабах - это Армения" нанесло серьезный удар по переговорам. А заявление "Азербайджан должен вести переговоры с Нагорным Карабахом" - это попытка изменить формат переговоров, что также недопустимо, и это было отмечено руководством Минской группы ОБСЕ.
Во время телефонного разговора глава нашего государства проинформировал о ходе совершенной 27 сентября и продолжающейся военной провокации Армении против Азербайджана, отметил, что в результате артиллерийского обстрела Арменией позиций Вооруженных сил Азербайджана и населенных пунктов вдоль линии фронта погибли гражданские лица и военнослужащие. ВС Азербайджана в ответ на это проводят успешную контрнаступательную операцию.
Президент Азербайджана подчеркнул, что ответственность за дальнейшее развитие событий, связанных с военной провокацией Армении, ложится на политическое и военное руководство Армении.
В ходе телефонного разговора стороны договорились осуществлять контакты посредством дипломатических каналов.скачать dle 11.3