İlham Əliyev və Ərdoğan arasında telefon danışığı oldu
Sentyabrın 15-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana telefonla zəng edərək, 15 sentyabr Bakının işğaldan azad olunmasının 102-ci ildönümü münasibətilə təbriklərini çatdırıb. Nuru Paşanın rəhbərliyi ilə Qafqaz İslam Ordusunun Azərbaycan Milli Ordusu və könüllülərlə birlikdə Bakını erməni və bolşevik işğalından azad etdiyini qeyd edən dövlətimizin başçısı bu yolda canlarını qurban verən şəhidlərin dərin hörmət və ehtiramla yad edildiyini, onların əziz xatirəsinin daim xalqımızın qəlbində yaşayacağını bildirib.
Prezident İlham Əliyev bu əlamətdar hadisə ilə əlaqədar Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğana təbrik məktubu ünvanladığını diqqətə çatdırıb. Dövlətimizin başçısı qeyd edib ki, əcdadlarımızın əziz xatirəsinə göstərilən sadiqliyin nümunəsi olaraq, 15 sentyabr tarixi bir bayram kimi bu gün də qeyd olunur. Bununla əlaqədar Bakıda və Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində tədbirlər keçirilir.
Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan telefon zənginə görə təşəkkür edərək, Prezident İlham Əliyevə öz təbriklərini çatdırıb və bu münasibətlə dövlətimizin başçısına məktub ünvanladığını bildirib. Türkiyə Respublikasının Prezidenti Bakının işğaldan azad olunmasında Nuru Paşanın rəhbərliyi ilə Qafqaz İslam Ordusunun və Azərbaycan Milli Ordusunun rolunu qeyd edib.
Dövlət başçıları ölkələrimizin hər zaman bir-birinin yanında olduğunu və bütün məsələlərdə bir-birini dəstəklədiklərini vurğulayıblar.
Telefon danışığı zamanı Bakının azad edilməsinin 100 illiyi münasibətilə iki il əvvəl keçirilmiş hərbi parad da xatırladılıb. Azərbaycan və Türkiyə əsgərlərinin iştirak etdiyi hərbi paradın hər iki ölkənin prezidentləri tərəfindən birgə izlənməsi xoş təəssüratlarla qeyd edilib. Bu gün ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da yüksək səviyyəyə qalxmasından məmnunluq ifadə olunub.
Söhbət zamanı Azərbaycanla Türkiyə arasında əməkdaşlığın müxtəlif sahələrdə inkişaf perspektivləri müzakirə edilib.скачать dle 11.3

Президенты Азербайджана и Турции провели телефонный разговор
15 сентября Президент Азербайджана Ильхам Алиев позвонил Президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану и передал поздравления по случаю 102-й годовщины освобождения Баку от оккупации (15 сентября).
Отметив, что Кавказская исламская армия под командованием Нуру Паши вместе с Национальной армией Азербайджана и добровольцами освободила Баку от дашнакской и большевистской оккупации, глава нашего государства сказал, что с глубоким уважением чтит память шехидов, отдавших за это свои жизни, и их светлая память будет вечно жить в сердцах наших граждан.
Президент Ильхам Алиев сообщил, что в связи с этим знаменательным событием направил поздравительное послание Президенту Реджепу Тайипу Эрдогану.
Он отметил, что и сегодня день 15 сентября отмечается как праздник и пример приверженности светлой памяти наших предков, В связи с этим в Баку и регионах Азербайджана проводятся мероприятия.
Реджеп Тайип Эрдоган поблагодарил Ильхама Алиева за телефонный звонок, передал ему свои поздравления и подчеркнул, что направил ему послание по этому случаю. Президент Турции отметил роль Кавказской исламской армии под руководством Нуру Паши и Национальной армии Азербайджана в освобождении Баку от оккупации.
Главы государств подчеркнули, что наши страны всегда поддерживают друг друга во всех вопросах.
Собеседники также вспомнили военный парад с участием азербайджанских и турецких солдат, прошедший два года назад по случаю 100-летия освобождения Баку. Они выразили удовлетворение тем, что отношения между нашими странами поднялись на более высокий уровень.
Кроме того, в ходе разговора были обсуждены перспективы развития сотрудничества между Азербайджаном и Турцией в различных сферах.скачать dle 11.3