Prezident Maliyyə Sabitliyi Şurasını ləğv etdi - FƏRMAN
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Sabitliyi Şurasının ləğvi və onun əvəzinə İqtisadi Şuranın yaradılması ilə bağlı Fərman imzalayıb.
Fərmanla yeni yaradılan İqtisadi Şuranın tərkibi təsdiq edilib. Şuranın sədri Baş nazir Əli Əsədov olub.
Şuranın tərkibinə aşağıda qeyd edilən üzvlər daxildir:
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi – İqtisadi məsələlər və innovativ inkişaf siyasəti şöbəsinin müdiri;
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi – İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri şöbəsinin müdiri;
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidentinin köməkçisi;
Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat naziri;
Azərbaycan Respublikasının Maliyyə naziri;
Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi naziri;
Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının sədri;
Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun İcraçı direktoru.
Şuranın fəaliyyətinin təşkili məqsədilə Şuranın Katibliyi yaradılır və Katibliyin funksiyasının həyata keçirilməsi Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankına tövsiyə edilir.
Şuraya ölkədə makroiqtisadi sabitliyin qorunması və sosial-iqtisadi inkişafın sürətləndirilməsi məqsədilə qlobal və milli iqtisadiyyatda, o cümlədən fiskal və monetar sektorlarda, həmçinin maliyyə-bank sektorunda baş verən proseslər öyrənilməklə cari və ortamüddətli dövr üçün iqtisadi siyasətin formalaşmasına, habelə ölkə iqtisadiyyatında yarana biləcək daxili və xarici təsirlərin qarşısının alınmasına yönəlmiş qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsi məqsədilə həyata keçiriləcək islahatların və iqtisadi siyasətin istiqamətinin müəyyən edilməsinə dair təkliflərini hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etməsi tapşırılır və bununla bağlı fəaliyyəti barədə altı ayda bir dəfə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat verməlidir.
Nəzərdə tutulmuş tədbirlərin həyata keçirilməsi məqsədilə Şurada yerli və xarici ekspertləri, mütəxəssisləri, beynəlxalq təşkilatları və elmi müəssisələri cəlb edə, aidiyyəti dövlət orqanlarının və maraqlı tərəflərin nümayəndələrindən ibarət ayrı-ayrı istiqamətlər üzrə işçi qruplar yaradıla bilər.
Həmçinin, “Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Sabitliyi Şurasının yaradılması haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 15 iyul tarixli 995 nömrəli Fərmanı ləğv edilib.скачать dle 11.3

Президент Ильхам Алиев упразднил Совет финансовой стабильности
Президент Азербайджана Ильхам Алиев 9 сентября подписал указ об упразднении Совета финансовой стабильности и учреждении вместо него Экономического совета.
Указом также утвержден состав Экономического совета. Председателем назначен премьер-министр Али Асадов.
В состав Совета входят:
помощник Президента Азербайджана - завотделом по экономическим вопросам и политики инновационного развития;
помощник Президента Азербайджана - завотделом по вопросам экономической политики и промышленности;
помощник Первого вице-президента;
министр экономики АР;
министр финансов АР;
министр труда и социальной защиты населения;
председатель Центробанка;
исполнительный директор Азербайджанского государственного нефтефонда.
В целях организации деятельности Совета создается его секретариат.
Осуществлять функции секретариата рекомендуется Центральному банку Азербайджанской Республики.
Совет создан с целью сохранения макроэкономической стабильности в стране и ускорения социально-экономического развития, формирования экономической политики на текущий и среднесрочный периоды путем изучения процессов, происходящих в глобальной и национальной экономике, в том числе в фискальном и монетарном секторах, а также в финансово-банковском секторе.
Совету поручено подготовить и представить Президенту АР предложения по определению направлений осуществляемых реформ и экономической политики с целью принятия превентивных мер, направленных на предотвращение возможных внутренних и внешних воздействий на экономику страны, и в связи с этим один раз в шесть месяцев информировать главу государства о своей деятельности.
Для реализации намеченных мероприятий в Совет могут быть привлечены местные и зарубежные эксперты, специалисты, международные организации и научные учреждения, рабочие группы по отдельным направлениям, состоящие из представителей соответствующих государственных органов и заинтересованных сторон.
Кроме того, указ Президента Азербайджанской Республики от 15 июля 2016 года № 995 "Об учреждении Совета финансовой стабильности Азербайджанской Республики" аннулируется.скачать dle 11.3