Biletlərin dəyişdirilməsi və qaytarılması qaydaları açıqlandı » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Biletlərin dəyişdirilməsi və qaytarılması qaydaları açıqlandı
COVID-19 pandemiyasının yayılması ilə əlaqədar “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin reyslərinə aviabiletlərin qaytarılması və dəyişdirilməsi qaydalarını açıqlayıb.
Həmin qaydaları təqdim edirik:
COVID-19 pandemiyasının yayılması ilə əlaqədar hansı aviabiletlər qaytarılmalı və dəyişdirilməlidir?
2020-ci ilin 10 mart tarixindən 25 oktyabr tarixinədək uçuş dövrünü əhatə edən AZAL və “Buta Airways” aviaşirkətlərinin aviabiletləri ödənişsiz yenidən təxsis edilə və ya dəyişdirilə bilər.
Açıq tarixlə rəsmiləşdirilmiş aviabiletlər (konkret geri qayıdış tarixi qeyd edilməyən biletlər) istisnadır.
Aviabiletlərin qaytarılması və ya dəyişdirilməsi üçün hara müraciət etmək lazımdır?
callcenter@azal.az elektron poçtu vasitəsilə yazılı formada aviaşirkətin çağırış mərkəzinə və ya aviaşirkətin internet saytındakı əlaqə forması vasitəsilə müraciət etməyiniz xahiş olunur.
Aviabiletlər hansı tarixə dəyişdirilə bilər?
Yeni uçuş tarixi ilkin aviabilet üzrə uçuş tarixindən sonrakı 12 aydan gec olmamalıdır.
Yalnız uçuş tarixi dəyişdirilə bilər? Yoxsa uçuş istiqamətinin də dəyişdirilməsinə icazə verilir?
Sərnişinə təkcə uçuş tarixini deyil, tariflər arasında fərqin ödənilməsi şərtilə (həmin fərq mövcuddursa) uçuş istiqamətini də dəyişmək imkanı təqdim edilir. Bu halda arzuolunan tarixdə həmin istiqamət üzrə reysin yerinə yetirilib-yetirilmədiyi nəzərə alınır.
Mən aviabileti dəyişmək istəmirəm, ödədiyim pulu geri almaq istəyirəm. Bu, mümkündürmü?
Alternativ olaraq, biz həmçinin sərnişinlərə aviabiletin dəyərinin geri qaytarılması əvəzinə vauçer formasında pul sənədi (EMD) təklif edirik. Bu vauçeri ləğv edilmiş reysə biletin ilkin uçuş tarixindən etibarən iki il ərzində istifadə etmək mümkündür. Vauçer AZAL və “Buta Airways” aviaşirkətlərinin bütün istiqamətlərində etibarlıdır. Vauçerin kodu sərnişinin elektron poçtuna göndəriləcək. Həmin kod aviaşirkətin rəsmi kassalarında və agentliklərində aviabiletin alışı zamanı təqdim edilə bilər.
Sərnişin yuxarıda qeyd edilən şərtlərlə razılaşmadığı təqdirdə, aviaşirkət normal fəaliyyətini bərpa etdiyi vaxtdan 60 gün sonra, sərnişinlər tərəfindən alınan aviabiletlərin tam dəyərini növbəli şəkildə qaytarmağa hazırdır.
Yerli və beynəlxalq istiqamətlər üzrə reyslərin yerinə yetirilməsinə nə zaman başlanacaq?
Daxili və beynəlxalq aviareyslərin bərpa edilməsi barədə qərar ölkələrin hökumətləri tərəfindən qəbul olunur, həmçinin aviaşirkətimizin uçuşlar yerinə yetirdiyi dövlətlərin sərhədlərinin açılma müddətindən birbaşa asılıdır. Sosial şəbəkələrdəki rəsmi səhifələrimizdə yerləşdirilən məlumatları, həmçinin müvafiq dövlət qurumlarının kütləvi informasiya vasitələrində xəbərlərini izləməyinizi tövsiyə edirik.скачать dle 11.3

AZAL обнародовал правила возврата и обмена авиабилетов на отложенные рейсы
AZAL обнародовал правила возврата и обмена авиабилетов на отложенные рейсы в связи с пандемией COVID-19.
Какие авиабилеты подлежат возврату и обмену в связи со вспышкой пандемии COVID-19?
Авиабилеты компаний AZAL и Buta Airways с периодом вылета с 10 марта по 25 октября 2020 года подлежат бесплатному перебронированию или обмену.
Исключение составляют авиабилеты с открытой датой (билеты, у которых нет фиксированной обратной даты возврата).
Куда обратиться за возвратом или обменом авиабилетов?
Пожалуйста, обращайтесь в call-центр авиакомпании в письменной форме по электронной почте callcenter@azal.az, либо через контактную форму на нашем сайте.
На какую дату можно поменять авиабилеты?
Новая дата вылета должна быть не позднее 12 месяцев от даты вылета в первоначальном авиабилете.
Можно ли поменять направление перелета или только дату?
Пассажиру предоставляется возможность поменять не только дату, но и направление перелета при условии выполнения рейса в запрошенные даты, а также, в случае необходимости, оплаты разницы в тарифах.
Я не хочу менять авиабилет, а хочу получить деньги. Это возможно?
В качестве альтернативы мы также предлагаем пассажирам возмещение средств в виде денежного документа - ваучера (EMD), который может быть использован для полетов в течение двух лет с даты вылета в первоначальном авиабилете. Ваучер действителен на всех направлениях авиакомпаний AZAL и Buta Airways. Код ваучера будет отправлен пассажиру на электронную почту. Данный код можно предоставить при покупке авиабилета в официальных кассах и агентствах авиакомпании.
В случае несогласия с предоставленными выше условиями авиакомпания готова последовательно возвращать всю сумму за оплаченные билеты после 60 дней с начала возобновления нормальной деятельности.
Когда начнется выполнение рейсов по местным и международным направлениям?
Решение о возобновлении внутренних и международных авиарейсов принимается правительством стран, а также напрямую зависит от срока открытия границ стран, в которые выполняет рейсы наша авиакомпания. Советуем вам следить за информацией на наших официальных каналах в социальных сетях, а также за новостями соответствующих государственных структур в средствах массовой информации.скачать dle 11.3