İlham Əliyev Putinlə Dağıstan sərhədindəki vəziyyəti müzakirə etdi
İyunun 18-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinə telefonla zəng edib.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycanda karantin tədbirlərinin uzadılması ilə əlaqədar Moskvada Qələbənin 75 illiyinə həsr olunmuş hərbi paradda əvvəlcədən planlaşdırılmış iştirakının mümkün olmadığını təəssüf hissi ilə bildirib və qeyd edib ki, ölkəmiz bu tədbirdə Müdafiə naziri və Azərbaycan Ordusunun 75 nəfər hərbi qulluqçusu ilə təmsil olunacaq.
Vladimir Putin vəziyyətə anlayışla yanaşdığını qeyd edərək, telefon zənginə görə təşəkkürünü bildirib.
Dövlət başçıları Rusiya-Azərbaycan sərhəddində yaranmış vəziyyətlə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Prezident İlham Əliyev bildirib ki, onun Rusiya Prezidenti ilə bu il mayın 18-dəki telefon danışığından ötən dövr ərzində Samur keçid məntəqəsindən 700-ə yaxın, bütövlükdə bir ay ərzində isə quru və hava yolları ilə 1000-ə yaxın Azərbaycan vətəndaşı Rusiyadan ölkəmizə gətirilib.
Prezidentlər müvafiq dövlət strukturlarına sərhəddə vəziyyətin tənzimlənməsi ilə əlaqədar əlavə tapşırıqların verilməsi barədə razılaşıblar.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев и Владимир Путин обсудили ситуацию на российско-азербайджанской границе - ОБНОВЛЕНО
18 июня Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев позвонил Президенту Российской Федерации Владимиру Путину, пишет АЗЕРТАДЖ.
Глава государства с чувством сожаления сообщил, что в связи с продлением карантинных мер в Азербайджане его заранее запланированное присутствие на военном параде в Москве, посвященном 75-летию Победы, невозможно, и отметил, что наша страна на этом мероприятии будет представлена министром обороны и 75 военнослужащими азербайджанской армии.
Владимир Путин отметил, что с пониманием относится к ситуации, поблагодарил за телефонный звонок.
Главы государств провели обмен мнениями о ситуации на российско-азербайджанской границе.
Президент Ильхам Алиев отметил, что за период, прошедший после состоявшегося 18 мая этого года его телефонного разговора с президентом России, в Азербайджан из России через пропускной пункт Самур были доставлены около 700, в целом же в течение месяца наземными и воздушными путями - около 1 000 граждан Азербайджана.
Президенты договорились дать соответствующим государственным структурам дополнительные указания по урегулированию ситуации на границе.