Keçmiş deputatlığa namizəd azadlığa çıxdı
Qeyd edək ki, zərərçəkmiş qismində Qabil Mehdiyevdir. Ona qarşı 500 min manata yaxın dələduzluq edilib.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə Fuad Kərimov beş il və Ə.Ağaevli isə yeddi il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. Hər iki şəxs məhkəmə zalında həbs olunub.
Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin qərarına əsasən, birinci instansiya məhkəməsinin çıxardığı hökm dəyişdirilib. Belə ki, təqsirləndirilən hər iki şəxsin cəzası azaldılaraq qəti olaraq hər birinin üzərində bir il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzası saxlanılıb.
Bildirilib ki, Ə.Ağaevli iş üzrə dəymiş ziyanı tam olaraq ödəyib.
Xatırladaq ki, “Hüquq, İqtisadiyyat və Sosial Tədqiqatlar” İnstitutunun direktoru, Dünya Azərbaycanlıları Konqresi (DAK) Məşvərət Məclisi sədrinin birinci müavini, sülh səfiri olmuş Ə.Ağaevli 2010-cu və 2015-ci illərdə Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyası (VHP) Siyasi Şurası tərəfindən 34 saylı Xətai ikinci seçki dairəsindən deputatlığa namizədliyi irəli sürülüb.
O, 2013-cü ildə “Yeni İslahatçılar” Təşəbbüs Qrupu tərəfindən prezidentliyə namizədliyini irəli sürüb, lakin sonradan Mərkəzi Seçki Komissiyasında ərizəsini geri götürüb.
O, cəza müddəti başa çatdığı üçün saxlandığı Bakı İstintaq Təcridxanasından azadlığa buraxılıb.

Экс-кандидат в депутаты вышел на свободу
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, в связи с завершением срока наказания А.Агаевли выпущен из следственного изолятора.
Отметим, что пострадавшим по делу был признан Габиль Мехтиев. Путем обмана его лишили около 500 тысяч манатов.
Бакинский суд по тяжким преступлениям приговорил Фуада Керимова к пяти годам, а А.Агаевли - к семи годам лишения свободы. Оба обвиняемых были арестованы в зале суда.
Решением Бакинского апелляционного суда приговор первой инстанции был изменен. Обоим мошенникам был назначен один год лишения свободы.
Сообщалось, что А.Агаевли полностью возместил пострадавшему нанесенный ему материальный ущерб.
Напомним, на парламентских выборах в 2010 и 2015 годах Партия гражданской солидарности выдвигала кандидатуру директора института правовых, экономических и социальных исследований, председателя консультативного собрания Конгресса азербайджанцев мира (DAK), посла мира А.Агаевли по Хатаинскому второму избирательному округу №34.
В 2013 году он был выдвинут инициативной группой "Новые реформисты" в качестве кандидата в президенты, однако затем его заявление в Центральную избирательную комиссию было отозвано.