Azərbaycan və Qırğızıstan COP29-da enerji əməkdaşlığı üzrə "yol xəritəsi" imzalayacaqlar » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Azərbaycan və Qırğızıstan COP29-da enerji əməkdaşlığı üzrə "yol xəritəsi" imzalayacaqlar
Azərbaycan və Qırğızıstan noyabrın 15-də BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində energetika sahəsində əməkdaşlığa dair "yol xəritəsi" imzalayacaqlar.
Bu barədə "Report"a müsahibəsində Qırğızıstanın energetika naziri Taalaybek İbrayev bildirib.
"Hesab edirəm ki, COP29 bizi, yəni iki ölkənin energetika nazirlikləri arasındakı münasibətləri yaxınlaşdırıb. Ümid edirəm ki, bu işi sıx təmasda davam etdirəcəyik", - deyə T.İbrayev qeyd edib.
O xatırladıb ki, Azərbaycan Energetika Nazirliyi ilə Qırğızıstan Energetika Nazirliyi arasında daha əvvəl əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb:
"Bu fürsətdən istifadə edərək noyabrın 15-də iki ölkənin energetika nazirlikləri arasında "yol xəritəsi" imzalamağı planlaşdırırıq. Bizim ortaq maraqlarımız var. Azərbaycan tərəfinin su, külək və günəş stansiyalarının tikintisinə, Qırğızıstanın isə avadanlıq tədarükünə marağı var".скачать dle 11.3

Азербайджан и Кыргызстан 15 ноября на полях климатической конференции COP29 в Баку подпишут дорожную карту по сотрудничеству в сфере энергетики.
Об этом Report заявил министр энергетики Кыргызстана Таалайбек Ибраев.
"Я считаю, что COP29 сблизила нас, т.е. два министерства энергетики. Надеюсь, что будем продолжать эту работу в тесном контакте", - сказал Ибраев.
Он напомнил, что между энергетическим ведомствами Азербайджана и Кыргызстана ранее был подписан меморандум о сотрудничестве.
"Пользуясь случаем, планируем подписать (15 ноября) дорожную карту между министерствами энергетики двух стран. У нас есть общие интересы. Азербайджанская сторона заинтересовано в строительстве гидроэлектростанции, ветряных и солнечных станций. У кыргызской стороны есть интерес по поставкам оборудования", - подчеркнул Ибраев.
Кыргызский министр также уточнил, что дорожная карта, которая будет подписана с Азербайджаном, нацелена на долгосрочное сотрудничество между сторонами.