Konqo prezidenti: "COP29-da Afrikanın 15 ölkəsinin rəhbərləri yeni ideyalar təqdim edəcəklər" » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Konqo prezidenti: "COP29-da Afrikanın 15 ölkəsinin rəhbərləri yeni ideyalar təqdim edəcəklər"
"COP29 platformasında biz, Afrikanın 15 ölkəsinin rəhbərləri və hakimiyyət nümayəndələri görüşüb, bütün dünya səviyyəsində yeni ideyaları ətraflı müzakirə edəcəyik".
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu barədə COP29-un Mavi Zonasında Konqo Milli pavilyonunda çıxış edən Konqo Prezidenti Deni Sassu-Nqesso deyib.
Konqonun hər bir şəhərini yaşıl şəhərə çevriləcəyinin planlaşdırıldığını diqqətə çatdıran prezident, bu məqsədlə minlərlə ağacın əkildiyini deyib.
"Bütün hakimiyyət orqanlarına müəyyən direktivlər göndərmişəm ki, bütün əhali, xalqımız bu əkilmiş ağacların qorunmasını diqqətdə saxlasın. Gənclərin bu məsələni nəzərdə saxlaması daha çox məqsədə uyğundur. Brazavildə və digər şəhərlərdə bu istiqamətdə, xüsusilə ölkədə meşəsalmalara həsr olunmuş müxtəlif konfranslar və tədbirlər təşkil etmişik. Hazırda COP29 çərçivəsində biz bir sıra böyük tədbirlər təşkil edirik ki, Afrikanın 15 ölkəsi, həmçinin Karib ölkələri ilə birgə çalışacağıq ki, təbii ehtiyatlar yaşıllaşmanın inkişaf etdirilməsinə həsr olunsun və hər bir ölkənin ÜDM-ə daxil edilsin. Noyabrın 13-də COP29 platformasında biz, Afrikanın 15 ölkəsinin rəhbərləri və hakimiyyət nümayəndələri görüşüb bütün bu məsələləri ətraflı müzakirə edəcəyik. Burada biz dünya səviyyəsində yeni ideyaları müzakirə edəcəyik. Bu isə təbii zənginliklər ölkənin ÜDM-in dəyəri kimi qeydə alınsın", - deyə Konqo prezidenti bildirib.скачать dle 11.3

Президент Конго: Лидеры 15 африканских стран представят миру новые идеи на COP29 » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Президент Конго: Лидеры 15 африканских стран представят миру новые идеи на COP29
На платформе 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29) мы, лидеры и представители правительств 15 африканских стран, встретимся и подробно обсудим все новые идеи на глобальном уровне.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал президент Конго Дени Сассу-Нгессо, выступая в Конголезском национальном павильоне в Голубой зоне COP29.
Отметив планируемое превращение каждого города Конго в зеленый город, глава африканской республики сообщил, что с этой целью высажены тысячи деревьев.
"Я направил во все органы власти определенные директивы, чтобы все население, наш народ, держал в центре внимания защиту этих посаженных деревьев. Более уместно задуматься над этим вопросом молодежи. В Браззавиле и других городах мы организовали различные конференции и мероприятия в этом направлении, особенно посвященные облесению страны.
В рамках COP29 мы организуем ряд крупных мероприятий, на которых будем работать вместе с 15 африканскими странами, а также странами Карибского бассейна, чтобы направить природные ресурсы на развитие озеленения и включить их в ВВП каждой страны. 13 ноября на платформе COP29 мы, лидеры и представители правительств 15 африканских стран встретимся и подробно обсудим все эти вопросы. Здесь мы будем обсуждать новые идеи на глобальном уровне. Это природное богатство должно быть приравнено к стоимости ВВП страны", - заявил президент Конго.скачать dle 11.3