Britaniya Bakıda keçiriləcək COP29 öncəsi səyləri birləşdirməyə çağırıb » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Britaniya Bakıda keçiriləcək COP29 öncəsi səyləri birləşdirməyə çağırıb
COP sədrlərinin (Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Azərbaycan və Braziliya) hökumətlərinin nümayəndələri, səfirlər, şirkət rəhbərləri, sahə ekspertləri noyabrın 13-də işinə başlayacaq COP29 iqlim konfransı ərəfəsində səyləri birləşdirmək üçün bu həftə Böyük Britaniya hökuməti tərəfindən təşkil edilmiş müzakirələrdə iştirak ediblər.
Bu barədə “Report” Böyük Britaniya hökumətinin press-relizinə istinadən xəbər verir.
Görüşə Böyük Britaniya hökumətinin nazirləri - energetika naziri Ed Milibend, inkişaf naziri Anneliz Dodds və ekologiya naziri Stiv Rid rəhbərlik ediblər.
Üç dəyirmi masa bərpa olunan enerjiyə keçidin maliyyələşdirilməsinə, iqlim dəyişkənliyinə dayanıqlılığa sərmayə yatırılmasının sürətləndirilməsinə və plastik çirklənməyə son qoymaq üzrə qlobal razılaşmaya həsr olunub.
“Görüşlər Böyük Britaniyanın özəl sektordan və maliyyə institutlarından daha çox maliyyə cəlb etmək üçün yeni və genişləndirilmiş maliyyələşdirmə hədəfinə nail olmaqda aparıcı rol oynamağı və inkişaf etməkdə olan ölkələrdə iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə və onun nəticələrinin azaldılması üçün yardımı genişləndirməyi planlaşdırdığı COP29-dan əvvəl baş tutub”, - məlumatda deyilir.
İqlim modellərinin dəyişməsi Braziliyanın Amazon bölgəsinin bütün müşahidə tarixi ərzində ən ciddi quraqlıqlardan birini yaşamasına gətirib çıxarıb, Banqladeşdə getdikcə artan şiddətli daşqınlar və fırtınalar isə alçaqda yerləşən regionları dəniz səviyyəsinin yüksəlməsi ilə su altında qalmaq riski ilə üz-üzə qoyur. Həm Böyük Britaniyada, həm də dünyada iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə enerji təhlükəsizliyini, iqtisadi artımı və indiki və gələcək nəsillərin qorunmasını təmin etmək üçün vacibdir.
Hər bir dəyirmi masada hökumətin iqlim gündəliyini dəstəkləmək üçün iştirakçılarla razılaşmaların əldə edilməsinə və Bakıda səmərəli dialoq üçün zəmin yaradılmasına diqqət yetirilirdi.
Energetika naziri Milibendin moderatorluğu ilə “yaşıl” enerjiyə keçid üçün maliyyənin səfərbər edilməsinə dair dəyirmi masada həmçinin BEA-nın icraçı direktoru Fatih Birol, Azərbaycanın maliyyə naziri Samir Şərifov və Dünya İqtisadi Forumunun prezidenti Borge Brende də iştirak ediblər.
“İştirakçılar razılaşdılar ki, formalaşmaqda olan bazara və inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyata malik ölkələrdə təmiz enerjiyə sərmayənin artırılması qlobal səviyyədə razılaşdırılmış hədəflərə nail olmaq - 2030-cu ilə qədər bərpa olunan enerjini üç dəfə artırmaq və enerji səmərəliliyi göstəricilərini ikiqat artırmaq üçün açardır və bu, Paris Sazişində nəzərdə tutulduğu kimi, qlobal temperatur artımını 1,5 °C ilə məhdudlaşdırmağa imkan verəcək”, - məlumatda deyilir.
“Gələn həftə COP29-da biz iqlim böhranı ilə mübarizədə ambisiyaları artırmaq üçün digər ölkələrlə işləyəcəyik, çünki indi qətiyyətli fəaliyyət zamanıdır”, - Milibend deyib.
İnkişaf naziri Doddsun rəhbərlik etdiyi və uyğunlaşma və dayanıqlılıq üçün iqtisadi əsaslanmanın formalaşdırılması üzrə olan başqa bir dəyirmi masada
iştirakçılar iqlim uyğunlaşmasının maliyyələşdirilməsində, xüsusən də nəticələrin yüngülləşdirilməsi ilə müqayisə olunduqda, ciddi boşluq olduğunu və bunun həll edilməsinin zəruriliyini qəbul ediblər. Onlar həmçinin investisiya qərarlarının qəbulu zamanı iqlim risklərinin nəzərə alınmasının təmin edilməsinin zəruriliyindən danışıblar.
“İştirakçılar iqlimə dayanıqlı maliyyələşmə üçün iqtisadi əsasın yaradılması zəruriliyi və dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığın bu məqsədə çatmaq üçün vacib olduğu barədə razılığa gəliblər”, - məlumatda deyilir.
Dodds bildirib ki, iqlim dəyişikliyinin təsirlərinə dayanıqlılıq yaratmaq üçün təcili olaraq əlavə tədbirlərə ehtiyac var: “Biz iqlim böhranının getdikcə daha çox dağıdıcı təsirlərinə tab gətirə biləcək qlobal iqtisadiyyat və infrastruktur qurmalıyıq. Bu, özəl maliyyələşdirməni açmaq və lazım olan 387 milyard dollara çatmaq üçün bütün qlobal maliyyə sisteminin diqqətini tələb edəcək”.
“Bizim müzakirələrimiz COP29-un iqlimin maliyyələşdirilməsinə diqqətinin əsasını qoyur və birlikdə bu problemin miqyasına cavab verə biləcəyimizə inam yaradır”, - o əlavə edib.
Ekologiya naziri Stiv Ridin sədrliyi ilə plastik çirklənmə ilə bağlı müqaviləyə dair dəyirmi masada aparıcı müəssisələrin, ticarət şirkətlərinin və maliyyə institutlarının rəhbərləri noyabrın sonlarında Pusanda keçiriləcək BMT danışıqlarında plastik çirklənməyə dair iddialı, hüquqi cəhətdən icbari olan sazişin razılaşdırılmasının vacibliyini müzakirə ediblər və 2040-cı ilə qədər plastik çirklənməyə son qoymağa çağıran bəyanat imzalayıblar.скачать dle 11.3

Великобритания призвала объединить усилия накануне конференции COP29 в Баку » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Великобритания призвала объединить усилия накануне конференции COP29 в Баку
Представители правительств “тройки” председателей COP (Объединенных Арабских Эмиратов, Азербайджана и Бразилии), послы, руководители компаний, отраслевые эксперты приняли участие в дискуссиях, организованных правительством Великобритании на этой неделе для объединения усилий в преддверии климатической конференции COP29, стартующей в понедельник.
Об этом сообщает Report со ссылкой на пресс-релиз британского правительства.
Возглавил встречу министры правительства Британии - энергетики Эд Милибэнд, развития Аннелиз Доддс и окружающей среды Стив Рид.
Три круглых стола были посвящены финансированию перехода на возобновляемые источники энергии, ускорению инвестиций в проекты по повышению устойчивости к изменению климата и глобальному договору о прекращении загрязнения пластиком.
"Встречи прошли в преддверии COP29, где Великобритания планирует играть ведущую роль в достижении новой и расширенной цели финансирования, позволяющей привлечь больше средств от частного сектора и финансовых учреждений, а также расширении помощи в борьбе с изменением климата в развивающихся странах и смягчения его последствия", - говорится в информации.
Изменение климатических моделей привело к тому, что регион Амазонки в Бразилии испытывает одни из самых серьезных засух за всю историю наблюдений, а все более сильные наводнения и штормы в Бангладеш подвергают низменные регионы постоянному риску из-за повышения уровня моря. Борьба с изменением климата как в Великобритании, так и во всем мире имеет важное значение для обеспечения энергетической безопасности, экономического роста и защиты нынешнего и будущих поколений.
Каждый круглый стол был сосредоточен на достижении соглашений с участниками для поддержки климатической повестки правительства и подготовке почвы для эффективного диалога в Баку.
В заседании круглого стола по мобилизации финансирования для перехода на зеленую энергетику при модераторстве министра энергетики Милибэнда также приняли участие исполнительный директор IEA Фатих Бирол, министр финансов Азербайджана Самир Шарифов и президент Всемирного экономического форума Борге Бренде.
"Присутствующие согласились, что увеличение инвестиций в чистую энергетику в странах с формирующимся рынком и развивающейся экономикой является ключом к достижению согласованных на глобальном уровне целей по утроению объема возобновляемых источников энергии и удвоению показателей энергоэффективности к 2030 году, что позволит ограничить рост глобальной температуры до 1,5 °C, как это предусмотрено Парижским соглашением", - говорится в сообщении.
"На следующей неделе на конференции COP29 мы будем работать с другими странами над повышением амбициозности в борьбе с климатическим кризисом, поскольку настало время решительных действий", - сказал Милибэнд.
В ходе другого круглого стола по формированию экономического обоснования адаптации и устойчивости под руководством министра по вопросам развития Доддс участники признали значительный разрыв в финансировании климатической адаптации – особенно по сравнению с финансированием мер по смягчению последствий – и необходимость устранения этого. Также они говорили о необходимости обеспечения учета климатических рисков при принятии инвестиционных решений.
"Участники согласились с необходимостью создания экономического обоснования для климатически устойчивого финансирования и с тем, что партнерство между государственным и частным секторами имеет решающее значение для достижения этой цели," - говорится в сообщении.
Доддс указала на необходимость срочных дополнительных мер для повышения устойчивости к последствиям изменения климата: “Нам необходимо построить глобальную экономику и инфраструктуру, которые смогут выдержать все более разрушительные последствия климатического кризиса. Это потребует внимания всей глобальной финансовой системы, чтобы разблокировать частное финансирование и достичь необходимых 387 миллиардов долларов”.
"Наша дискуссия закладывает основу для фокуса COP29 на климатическом финансировании и укрепляет уверенность в том, что вместе мы сможем справиться с масштабом проблемы", - добавила она.
В ходе дискуссии в рамках круглого стола по договору о загрязнении пластиком под председательством министра охраны окружающей среды Стива Рида руководители ведущих предприятий, торговых компаний и финансовых учреждений обсудили важность согласования амбициозного, юридически обязывающего договора о загрязнении пластиком на переговорах ООН в Пусане в конце ноября с готовностью к его реализации и подписали заявление с призывом положить конец загрязнению пластиком к 2040 году.скачать dle 11.3