AZAL-a məxsus təyyarənin Aktau yaxınlığında qəzaya uğraması zamanı üç ekipaj üzvü həlak olub.
Bildirilib ki, hər üç ekipaj üzvünün - pilot İqor Kşnyakin, pilot Aleksandr Kalyaninov və stüardessa Hökumə Əliyevanın cəsədləri aşkarlanıb.
Aktau yaxınlığında baş verən "Azərbaycan Hava Yolları" (AZAL) aviaşirkətinin "Embraer 190" təyyarəsinin qəzasında həlak olanlardan yeddi nəfərin şəxsiyyəti dəqiqləşdirilib.
Bu barədə Qazaxıstan FHN-dən xəbər verilib.
Xilasedicilər xatırladıb ki, əvvəlki gün 38 nəfərin cəsədi aşkar edilib və məhkəmə-tibbi ekspertiza mərkəzinə təhvil verilib, onlardan altısı Qazaxıstan vətəndaşı və üçü ekipaj üzvü olub.
"Ekspertlər həmçinin faciə yerində tapılan "qara qutu" üzərində işləyirlər, buna görə 24 saatlıq növbə təşkil edilib. Fəsadların aradan qaldırılmasında 306 nəfər, 101 texnika, 2 hava gəmisi və 6 kinoloji hesablama cəlb edilib. Fəlakətlər Təbabəti Mərkəzinin psixoloqları Aktauya gələn qohumlara yardım göstərməyə davam edir", - deyə qurumdan bildirilib.
Xatırladaq ki, AZAL-a məxsus J2-8243 nömrəli Bakı-Qroznı reysini yerinə yetirən "Embraer 190" təyyarəsi Aktau şəhərinin 3 km yaxınlığında qəzaya uğrayıb. İlkin ehtimallara görə, hadisəyə səbəb hava gəmisinin quş dəstəsiylə toqquşması olub. Təyyarədə 5 ekipaj üzvü olmaqla, ümumilikdə 67 nəfər (37 Azərbaycan, 16 Rusiya, altı Qazaxıstan və üç Qırğızıstan vətəndaşı) olub.

Обнаружено тело Хёкумы Алиевой, погибшей в авиакатастрофе (ОБНОВЛЕНО) » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Обнаружено тело Хёкумы Алиевой, погибшей в авиакатастрофе (ОБНОВЛЕНО)
Три члена экипажа самолета типа Embraer 190 ЗАО Azerbaijan Airlines (AZAL), выполнявшего рейс Баку - Грозный №J2-8243, погибли при крушении воздушного судна вблизи Актау (Казахстан).
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на пресс-службу Министерства по чрезвычайным ситуациям Казахстана.
Согласно данным, обнаружены тела трех членов экипажа - пилота Игоря Кшнякина, пилота Александра Кальянинова и бортпроводницы Хёкумы Алиевой.
Спасатели напомнили, что накануне обнаружили тела 38 погибших, их доставили в центр судмедэкспертизы, среди них 6 граждан Казахстана и 3 члена экипажа.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на Sputnik Казахстан.
Эксперты также работают с "черным ящиком", который нашли на месте трагедии, где организовали круглосуточное дежурство.
В ликвидации последствий задействованы 306 человек, 101 единица техники, 2 воздушных судна и 6 кинологических расчетов, добавили в МЧС.
Психологи Центра медицины катастроф продолжают оказывать помощь родственникам, прибывающим в Актау.
На телефоны горячей линии и экстренной психологической помощи поступило 1 032 обращения, уточнили в МЧС.