Azərbaycan və İran XİN rəhbərləri Bakı ilə İrəvan arasındakı sülh sazişini müzakirə ediblər
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyası çərçivəsində İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Seyid Abbas Ərağçı ilə görüşüb.
Bu barədə Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyindən bildirilib.
Görüş zamanı Azərbaycan və İran arasında mədəni və dini ortaqlıqların ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafı üçün əsas amillərdən biri olduğuna dair həmfikirlik bildirilib, ikitərəfli münasibətlərimizin davamlılığı baxımından iki ölkənin müvafiq qurumları, eləcə də rəsmi şəxsləri arasında müntəzəm təmasların əhəmiyyəti vurğulanıb.
Azərbaycan-İran əlaqələrinin inkişafı naminə hər iki tərəfdən güclü siyasi iradənin mövcudluğu təməl olmaqla, Azərbaycanın mehriban qonşuluq, bərabərhüquqluluq, qarşılıqlı hörmət və faydaya əsaslanan əməkdaşlığa tam şəkildə sadiqliyi diqqətə çatdırılıb və ölkəmizin bu əməkdaşlığın davam və daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində səylərin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Azərbaycan və İran arasında müxtəlif istiqamətlər, o cümlədən iqtisadiyyat, ticarət, nəqliyyat və kommunikasiyalar sahələri üzrə əməkdaşlığın intensivləşdirilməsi, qarşılıqlı maraq doğuran layihələrin aşkar edilməsi işində Azərbaycan-İran iqtisadi, ticarət və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə Dövlət Komissiyasının fəaliyyətinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Azərbaycanın ev sahibliyi edəcəyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının Azərbaycan-İran əməkdaşlığı üçün əlavə imkanlar yaratdığı diqqətə çatdırılıb. Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normalaşdırılması prosesi barədə qarşı tərəf ətraflı şəkildə məlumatlandırılıb.
Yekun sülh sazişinin bağlanmasına ən ciddi maneənin isə başda Ermənistan konstitusiyası olmaqla, bu ölkənin bir sıra hüquqi və siyasi sənədlərində Azərbaycana qarşı ərazi iddialarının davam etməsi olduğu vurğulanıb. Ermənistanda davam edən revanşist meyliləri fonunda Ermənistanın sürətli hərbiləşdirilməsi və müxtəlif dövlətlər tərəfindən Ermənistana hərbi dəstəyin artırılmasının regionda təhlükəsizlik və sabitliyin bərqərar edilməsi səylərimizə zərər vurduğu diqqətə çatdırılıb. Görüş zamanı həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və çoxtərəfli məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Азербайджан и Иран обсудили мирное соглашение между Баку и Ереваном » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Азербайджан и Иран обсудили мирное соглашение между Баку и Ереваном
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов на полях 79-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН встретился с иранским коллегой Аббасом Арагчи.
На встрече было сказано, что культурная и религиозная общность между двумя странами является одним из ключевых факторов развития отношений, подчеркнута важность регулярных контактов между соответствующими органами и официальными лицами для устойчивости двусторонних связей.
Наличие сильной политической воли с обеих сторон является основой для развития азербайджано-иранских отношений. Азербайджан выразил полную приверженность сотрудничеству, основанному на принципах добрососедства, равенства, взаимного уважения и выгоды. Также была подчеркнута важность продолжения усилий по дальнейшему развитию этих отношений.
В рамках активизации сотрудничества между Азербайджаном и Ираном в различных областях, включая экономику, торговлю, транспорт и коммуникации, была подчеркнута важная роль Азербайджано-Иранской государственной комиссии по сотрудничеству в экономической, торговой и гуманитарной сферах, а также в выявлении взаимовыгодных проектов.
Было отмечено, что 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29), которая пройдет в Азербайджане, создала дополнительные возможности для азербайджано-иранского сотрудничества.
Иранская сторона также была подробно проинформирована о процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений.
Было подчеркнуто, что самым серьезным препятствием на пути заключения окончательного мирного соглашения является продолжение территориальных претензий к Азербайджану в ряде правовых и политических документов Армении, особенно в конституции этой страны.
На фоне продолжающихся реваншистских тенденций в РА было доведено до внимания, что активная милитаризация Армении и увеличение её военной поддержки со стороны различных государств наносят ущерб усилиям по установлению безопасности и стабильности в регионе.
В ходе встречи также состоялся обмен мнениями по другим двусторонним и многосторонним вопросам, представляющим взаимный интерес.скачать dle 11.3