Zülfiyyə Xanbabayeva: Məni fakt qarşısında qoymaq istəyirlər... Konsert öncəsi "ölürəm" » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Zülfiyyə Xanbabayeva: Məni fakt qarşısında qoymaq istəyirlər... Konsert öncəsi "ölürəm"
Tətilə, adətən, bir aylıq gedirəm. Qısamüddətli istirahət üçün bu dəfə Türkiyəyə üz tutdum. Orada az qalmağımın səbəbi isə işlərimlə əlaqədardır, daha dəqiq desəm, yeni mahnıma klip çəkdirirəm.
Bu sözləri Xalq artisti Zülfiyyə Xanbabayeva oxu.az-a açıqlamasında deyib.
O, "Jara-2019" beynəlxalq musiqi festivalında ifa etdiyi "Oxu" mahnısının ekran variantını gürcü komandasına həvalə etdiyini bildirib.
"Jara"da ifa etdiyim "Oxu" mahnıma Bakıda klip çəkdirdim. Hazırda montaj işləri gedir. İki-üç həftəyə klipi tamaşaçıların öhdəsinə buraxacağam. Ekran işininin rejissorluğunu gürcü Zaza Oraşvilliyə həvalə etdim. O, 15 il öncə "Gözümün qarası"nın da rejissoru olmuşdu".
Xalq artisti son illərdə çəkilən bir çox klipləri izləsə də, ən çox Röyanın klipindən xoşu gəldiyini söyləyib:
"Klip bazarında əsl canlanma var. Bu, həm gənc, həm də orta nəslin müğənniləri arasında müşahidə edilir. Amma ən çox bəyəndiyim Röyanın "Ummadığım anda" mahnısına çəkilmiş klipdir. Burada estetik nöqteyi-nəzərdən rənglər və məkan bir-biri ilə ansambl təşkil edir".
Gördüyü işlərin təqdimatını etməməsinə gəlincə, Z.Xanbabayeva bunu "heç kim heç nədən sığortalı deyil" ifadəsi ilə əlaqələndirib:
"Mən heç vaxt təqdimat etməmişəm. Yalnız böyük layihələrin sponsorları olanda (reklam məsələsi olduğu üçün) onlar təqdimatların keçirməsini tələb edirlər. Hətta konsertlərimdən öncə mətbuat konfransı keçirməmişəm. Səbəbi isə əvvəlcədən konsertin necə təşkil olunacağı ilə bağlı məqamların qeyd olunmasıdır. Mən həyatda da çalışıram ki, hər zaman özümü “sığortalayım". Axı bunun sonrası da var. Məsələn, deyəcəyəm ki, bu, belə olacaq, lakin sonra dediyimi edə bilməyəcəyəm və peşman olacağam. Həmişə çalışmışam ki, belə məsələləri jurnalistlərin öhdəsinə buraxım. Çünki sizin fikirləriniz həm bizim üçün, həm də tamaşaçılar üçün vacib və önəmlidir. Tamaşaçılara təqdim etdiyimizi siz jurnalistlər öz fikirlərinizlə pis və ya yaxşı istiqamətdə çatdırmalısınız".
Yaxınlarının ondan müntəzəm olaraq konsert verməsini tələb etdiyini deyən Xalq artisti hələ buna hazır olmadığını vurğulayıb:
"Yaxınlarım, dost-tanışlarım hətta "konsertin günlərini müəyyən edib sənin xəbərin olmadan afişalara çıxardacağıq" söyləyirlər. Bir sözlə, onlar məni bu cür fakt qarşısında qoymaq istəyirlər. Amma hələ hazır deyiləm. Açığı, bu, maliyyə məsələləri ilə də bağlı deyil.
Tamaşaçılar elə zənn etməsin ki, Zülfiyyə yorulub. Əsla! Bəzən bir qədər kənara çəkilsəm də, bir-birinin ardınca yeni layihələr təqdim etməyə çalışıram. Konsert mənim üçün çox məsuliyyətli işdir. Müğənnilər var ki, konsert öncəsi zərrə qədər həyəcan keçirmirlər. Mən isə "ölürəm". Konsert tamaşaçı önündə bir hesabatdır".
Xalq artisti repertuarında duetlərə çox yer ayırmasa da, populyar olmayan bir gənclə duet oxuduğunu və yaxın vaxtlarda həmin layihəni də təqdim edəcəyini bildirib:
"Çox az duetim var, çünki bu barədə çox xəsisəm. Siz hələ mənə "çox sağ ol" deyin ki, mən duet oxumuşam. Bu yaxınlarda gənc, lakin məşhur olmayan bir oğlan ifaçı ilə duet oxumuşam. Bəstə həmin gəncə məxsusdur".скачать dle 11.3

Зульфия Ханбабаева: Они хотят поставить меня перед фактом » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
В отпуск я обычно уезжаю на месяц. Но в этот раз поехала в Турцию ненадолго, потому что сейчас работаю над новым клипом.
Как передаёт Median.Az, об этом oxu.az заявила Зульфия Ханбабаева.
Она отметила, что экранизацию песни Oxu ("Пой"), которую певица исполнила на Международном музыкальном фестивале "Жара-2019", поручили грузинской команде.
"Клип на песню Oxu снят в Баку. Сейчас идет монтаж. Через две-три недели представлю его зрителям. Режиссер - грузин Заза Орашвили. Он работал также над Gözümün qarası ("Свет очей моих" - песня З.Ханбабаевой - ред.)", - сказала певица.
Народная артистка отметила, что из снятых недавно клипов ей больше всего понравилась работа Ройи:
"Как среди молодежи, так и среди исполнителей среднего возраста есть настоящеее оживление в плане съемок клипов. Больше всего мне понравился клип Ройи на песню Ummadığım anda ("Во время ожидания"). Здесь цвета и пространство сочетаются дргуг с другом, образуют ансамбль".
То, что выход многих работ не был анонсирован, З.Ханбабаева объяснила так:
"Я никогда не делала презентации. Только если были крупные спонсоры (например, рекламные), которые требовали проведения презентаций. Даже перед своими концертами я не проводила пресс-конференции. Это связано с тем, что заранее нужно рассказывать о том, как будет организован концерт. Я и в жизни стараюсь "застраховать" себя. Потому что бывают последствия. Например, я скажу: "Это будет таким образом". Но потом не смогу это сделать и буду сожалеть. Я всегда старалась, чтобы журналисты сами писали о происходящем. Потому что ваше мнение важно не только для нас, но и для зрителей. То, что мы представляем зрителям, вы, журналисты, должны сами донести до них".
Народная артистка призналась, что близкие требуют от нее регулярно давать концерты, но сама она пока не готова к этому:
"Друзья и близкие говорят, что без моего ведома запланируют концерты и развесят афиши. Одним словом, они хотят поставить меня перед фактом. Но я пока не готова, но, честно говоря, это не связано с финансами.
Пусть зритель не думает, что Зульфия устала. Отнюдь! Порой я ухожу в тень, но стараюсь представлять новые проекты один за другим. Концерт для меня - очень ответственная работа. Есть исполнители, которые совершенно спокойны перед концертом. А я буквально "умираю". Концерт - это своего рода отчет перед зрителем".
Народная артистка нечасто поет дуэтом, но пообещала в ближайшие время представить проект с молодым малоизвестным исполнителем:
"У меня очень мало дуэтов, я слишком скупа в этом вопросе. Так что скажите мне спасибо, что я спела дуэтом. Недавно моим партнером про сцене стал молодой малоизвестный исполнитель. Песню написал он".скачать dle 11.3