Azərbaycan Ermənistanın təxribatlarına necə cavab verəcək?
08.04.2024 17:30 1 509
Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın Naxçıvan Muxtar Respublikası istiqamətində yerləşdirilən bölmələri yenidən təxribat törədiblər.
Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi bildirib ki, aprelin 7-si saat 17:15-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri Paşalı rayonunun Sultanbəy yaşayış məntəqəsi istiqamətində yerləşən mövqelərindən Şahbuz rayonunun Şada yaşayış məntəqəsi istiqamətindəki mövqelərimizi atıcı silahlardan atəşə tutub.
Qeyd olunan istiqamətdə bölmələrimiz tərəfindən adekvat cavab tədbirləri görülüb.
Yaxın günlərdə Ermənistanın Azərbaycanla şərti sərhədin digər istiqamətlərinə də atəş açacağı istisna deyil.
Belə təxribatlarla üzləşən Azərbaycan müdafiə alətlərini işə salıb mövqelərinə qarşı davamlı atış nöqtələrini susdurmaq hüququna malikdir.
Lakin indi üçün Azərbaycan onu təxribata çəkən addımlarla real ölçülü cavab tədbirlərinin sərhədlərini ayırmağı məqbul sayır.
Bu, Azərbaycanın konkret və strateji hədəfləri miqyasındakı mövqelərini bir daha dəqiqləşdirməyə imkan verir.
Dəqiqləşdirmələr Azərbaycanın Ermənistanla münasibətlərini normallaşdırmaq üçün səylərinin şaxələndirilmiş regional rejimini müəyyənləşdirəcək.
Azərbaycanın, onsuz da, əlində böyük geosiyasi mexanizmləri var və bu alətlər hərbi qüdrətinin imkanları ilə daha da bərkiyir. Yəni Ermənistan sülh müqaviləsini imzalamaqdan yayınmaq üçün zamanı uzatmağa çalışsa da, yekun proses Azərbaycanın əleyhinə işləməkdən uzaqdır.
Çünki İrəvanın təxribatları zamanı yarana biləcək mümkün genişmiqyaslı eskalasiya riski zamanı belə, Azərbaycan Ermənistan ərazisindəki hərbi hədəfləri sıradan çıxarmaq qabiliyyətini daha yüksək səviyyədə nümayiş etdirəcək.
Buna görə də Ermənistanın onu şirnikləndirən hansısa qida mənbəsinə arxalanıb hərəkət etməsinin əhəmiyyəti yoxdur.
Azərbaycanın risk ssenarisində potensial olaraq daha böyük hərbi və geosiyasi nəticələr ortaya qoyacağı şübhə doğura bilməz.
Deməli, Azərbaycanla sülh müqaviləsini imzalamaqla hərbi təxribatlar törətmək arasında tərəddüd edən Ermənistan hansısa vədlərin onu qoruya bilməyəcəyini anlamalıdır. Çünki Ermənistanın baş verə biləcək hadisələrə vaxtında müdaxilə üçün müstəqil ideyası da yoxdur.скачать dle 11.3