MN: “Rusiya sülhməramlıları Azərbaycan ərazilərində erməni hərbçilərin yerləşdirilməsinə son qoymalıdır” » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
MN: “Rusiya sülhməramlıları Azərbaycan ərazilərində erməni hərbçilərin yerləşdirilməsinə son qoymalıdır”
10 noyabr 2020-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti, Rusiya Federasiyası Prezidenti və Ermənistan Baş nazirinin imzaladığı üçtərəfli bəyanata uyğun olaraq, Ermənistan silahlı qüvvələrinin qalıqlarının tam şəkildə Rusiya Federasiyası sülhməramlı qüvvələrinin müvəqqəti yerləşdirildiyi Azərbaycan ərazilərindən çıxarılması təmin olunmayıb.
Bu barədə Müdafiə Nazirliyinin açıqlamasında qeyd edilib.
Bildirilib ki, son günlər ərzində Ermənistanın üçtərəfli bəyanatı kobud şəkildə pozaraq, öz silahlı qüvvələrinin şəxsi heyətini Rusiya Federasiyası sülhməramlı qüvvələrinin müvəqqəti yerləşdirildiyi Azərbaycan ərazilərinə daşıması, Muxtarkənd, Şuşakənd məntəqələri yaxınlığında, eləcə də Kəlbəcər və Laçın rayonlarının inzibati hüdudlarının şərq istiqamətindəki ərazilərdə yeni erməni postlarını qoyması halları müşahidə olunur.
Azərbaycan ordusu tərəfindən adekvat tədbirlər görülür və bu kimi hallara imkan verilmir.
Ermənistan tərəfi məqsədyönlü şəkildə vəziyyətin gərginləşdirilməsi üçün bu kimi təxribatlara əl atır.
Bütün bunlar Ermənistanın yeni müdafiə naziri Arşak Karapetyanın Ermənistan ordusuna bütün vasitələrdən istifadə edərək güc tətbiq etmək barədə verdiyi məsuliyyətsiz və təhrikçi əmrinin fonunda baş verir. Xatırlatmaq istərdik ki, Ermənistanın sabiq müdafiə naziri David Tonayan da “yeni müharibələr, yeni ərazilər” adlandırdığı təxribatçı hərbi doktrina ilə çıxış etmişdi. Onun rüsvayçı aqibəti hər kəsə məlumdur.
Azərbaycan ordusu tərəfindən bütün adekvat tədbirlərin görülməsi təmin olunacaqdır.
Rusiya Federasiyası sülhməramlı qüvvələri üçtərəfli bəyanatın müddəalarına uyğun olaraq müvəqqəti dislokasiya olunduqları Azərbaycan ərazilərində Ermənistan silahlı qüvvələrinin yerləşdirilməsi hallarına son qoymalıdır.скачать dle 11.3

Минобороны: Миротворческие силы РФ должны положить конец случаям размещения ВС Армении на территориях АР » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Минобороны: Миротворческие силы РФ должны положить конец случаям размещения ВС Армении на территориях АР
Министерство обороны Азербайджана сообщает, что не обеспечен полный вывод остатков вооруженных сил Армении с территорий АР, где временно размещены миротворческие силы РФ, что противоречит трехстороннему заявлению, подписанному 10 ноября 2020 года президентами Азербайджана, России и премьер-министром Армении.
"В последние дни Армения, грубо нарушая достигнутые договоренности, перебрасывает личный состав своих вооруженных сил на территорию Азербайджана, где временно дислоцируются миротворческие силы Российской Федерации, размещает новые армянские посты вблизи населенных пунктов Мухтаркенд, Шушакенд, а также на территориях восточного направления административных границ Кельбаджарского и Лачинского районов.
Со стороны азербайджанской армии принимаются адекватные меры с целью пресечения подобных случаев.
Армянская сторона целенаправленно прибегает к такого рода провокациям для обострения ситуации.
Все это происходит на фоне безответственного и подстрекательского приказа нового министра обороны Армении Аршака Карапетяна о применении силы с использованием любых средств. Напомним, что бывший министр обороны Армении Давид Тоноян также выступал с провокационной военной доктриной "Новая война - новые территории". Его позорная судьба известна всем.
Азербайджанская армия примет адекватные меры.
Миротворческие силы Российской Федерации в соответствии с положениями трехстороннего заявления должны положить конец случаям размещения ВС Армении на территориях Азербайджана, где временно дислоцирован контингент миротворцев", - говорится в заявлении оборонного ведомства АР.