“Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Rusiya Federasiyasının Prezidenti və Ermənistan Respublikasının Baş nazirinin imzaladıqları 2020-ci il 10 noyabr tarixli üçtərəfli Bəyanatdan irəli gələn vəzifələrdən biri əsir və girovların, meyitlərin humanitar məqsədlərlə dəyişdirilməsinin təmin olunmasıdır.
Tərəflər ilk növbədə döyüş bölgəsində qalmış hərbçilərin meyitlərinin ərazilərdən götürülməsi prosesinə başlayıblar”.
Bunu Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasının İşçi qrupu rəhbərinin müavini Eldar Səmədov AZƏRTAC-a müsahibəsində deyib.
“Bu istiqamətdə işlər Rusiya Federasiyasının sülhməramlı qüvvələrinin və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) vasitəçiliyi ilə həyata keçirilir.
Proses başlayandan bugünədək döyüş bölgəsindən 314 Azərbaycan hərbçisinin, 775 Ermənistan hərbçisinin meyiti çıxarılıb. Hazırda bu proses davam etdirilir”,-deyə o qeyd edib.

Госкомиссия назвала число тел военных, вывезенных с поля боя » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Госкомиссия назвала число тел военных, вывезенных с поля боя
Одной из задач, вытекающих из пунктов трехстороннего заявления лидеров Азербайджана, России и Армении от 10 ноября 2020 года, является обмен пленными, заложниками и телами военнослужащих.
Об этом в беседе с АЗЕРТАДЖ сказал замглавы рабочей группы Государственной комиссии Азербайджана по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших граждан Эльдар Самедов.
"Стороны в первую очередь приступили к сбору тел военнослужащих, оставшихся в зоне боевых действий. Работы в этом направлении ведутся при посредничестве миротворческих сил России и Международного комитета Красного Креста. С начала процесса и по сей день оттуда были вывезены тела 314 азербайджанских и 775 армянских военнослужащих. Процесс продолжается", - сказал он.скачать dle 11.3