Bakıda fəhlənin ölümünə görə vəzifəli şəxsə cəza verildi
Bakı Apellyasiya Məhkəməsində tikinti işlərinin aparılmasının təhlükəsizlik qaydalarını pozmada təqsirləndirilən Caniyar Abdalovun barəsindəki hökmdən dövlət ittihamçısı tərəfindən verilən apellyasiya protesti və apellyasiya şikayəti üzrə məhkəmə iclası başa çatıb.
Pravda.az-ın əldə etdiyi məlumata görə, hakim Fərid Əyyubovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar elan olunub.
Qərara əsasən, təqsirləndirilən şəxs tərəfindən verilən apellyasiya şikayəti və ona əlavə təmin edilməyib. Dövlət ittihamçısının apellyasiya protesti və zərərçəkmiş şəxsin hüquqi varisinin qanuni nümayəndəsinin apellyasiya şikayəti qismən təmin olunub, Suraxanı Rayon Məhkəməsinin çıxardığı hökm dəyişdirilib. Təqsirləndirilən şəxs 5 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum olunub. Onun çalışdığı MMC-yə qarşı maddi ziyanın və mənəvi zərərin əvəzinin ödənilməsi tələbinə dair iddia ərizəsi qismən təmin edilib. Belə ki, MMC-dən 5000 manat mənəvi zərər, 2009-cu il təvəllüdlü yetkinlik yaşına çatanadək saxlanılması üçün hər ay 350 manat zərərçəkmiş şəxsin hüquqi varisinin qanuni nümayəndəsinin xeyrinə tutulub.
İttihama görə, Caniyar Abdalov Bakıda fəaliyyət göstərən MMC-lərin birində çoxmənzilli yaşayış binasında iş icraçısı vəzifəsini yerinə yetirib. O, fəaliyyət göstərdiyi müddətdə paytaxtın Suraxanı rayonu, Yeni Günəşli qəsəbəsi, Samir Cəfərov küçəsi ilə, Mərkəzi küçəsinin kəsişməsində çoxmərtəbəli yaşayış binası inşa olunub. Həmin vaxt - 14 oktyabr 2023-cü il tarixdə zərərçəkmiş F.Ağayev sözügedən yaşayış binasının 7-ci mərtəbəsindən digər binaya keçid etmək istəyərkən iki bina arasında olan 90 sm məsafəli boşluğa 29.1 metr hündürlükdən yıxılaraq ölüb.
Hadisədən sonra Caniyar Abdalov saxlanılaraq cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib.
Suraxanı Rayon Məhkəməsinin hökmü ilə o, cəzasını məntəqə tipli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkməklə 5 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilmişdi.скачать dle 11.3

Прораб, виновный в гибели рабочего в Баку, вновь предстал перед судьей » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Прораб, виновный в гибели рабочего в Баку, вновь предстал перед судьей
В Бакинском апелляционном суде завершилось судебное заседание по апелляционному протесту государственного обвинителя и апелляционной жалобе на приговор в отношении Джанияра Абдалова, обвиняемого в нарушении правил безопасности при проведении строительных работ.
Как сообщает pravda.az, в ходе процесса под председательством судьи Фарида Эйюбова было зачитано решение, согласно которому апелляционная жалоба обвиняемого и дополнение к ней не были удовлетворены.
Апелляционный протест гособвинителя и апелляционная жалоба законного представителя правопреемника потерпевшего были частично удовлетворены, приговор Сураханского районного суда был изменен. Обвиняемый приговорен к 5 годам лишения свободы. Исковое заявление о возмещении материального ущерба и морального вреда против ООО, в котором он работал, было частично удовлетворено. Так, с ООО в пользу законного представителя правопреемника потерпевшего взыскано 5 000 манатов в качестве моральной компенсации и 350 манатов ежемесячно на содержание несовершеннолетнего 2009 года рождения до достижения им совершеннолетия.
Согласно обвинению, Дж.Абдалов работал прорабом в одном из ООО, действующих в Баку, на строительстве многоквартирного жилого дома. В период его деятельности в Сураханском районе Баку, в поселке Ени Гюнешли, на пересечении улиц Самира Джафарова и Центральной, строился многоэтажный жилой дом. 14 октября 2023 года потерпевший Ф.Агаев, пытаясь перейти с 7-го этажа указанного жилого дома в другое здание, упал с высоты 29.1 метра в 90-сантиметровый проем между двумя зданиями и погиб.
После инцидента Джанияр Абдалов был задержан и привлечен к уголовной ответственности.
Приговором Сураханского районного суда он был приговорен к 5 годам лишения свободы в колонии участкового типа.скачать dle 11.3