Azərbaycan qaçaqmalçı cinayətkar qrupun liderini Qazaxıstana ekstradisiya edib - VİDEO » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Azərbaycan qaçaqmalçı cinayətkar qrupun liderini Qazaxıstana ekstradisiya edib - VİDEO
Qazaxıstanın hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları qaçaqmalçılıqla məşğul olan cinayətkar qrupun yaradılmasında və ona rəhbərlik etməkdə şübhəli bilinən şəxsi Azərbaycandan təhvil alıblar.
Bu barədə Qazaxıstan Baş Prokurorluğunun Mətbuat Xidməti məlumat yayıb.
Prokurorluğun məlumatına görə, şübhəli şəxs 2016-18-ci illərdə Qazaxıstana qaçaqmalçılıq yolu ilə istehlak mallarının keçirilməsi ilə məşğul olan cinayətkar qrupa rəhbərlik edib, həmçinin gömrük rüsumlarını və vergilərini ödəməkdən yayınıb. Nəticədə ölkəyə 4 milyard tengedən (8,9 milyon ABŞ dolları - red.) çox ziyan dəyib.
O, cinayətləri törətdikdən sonra istintaqdan yayınıb və beynəlxalq axtarışa verilib. Sonralar Azərbaycan ərazisində aşkar edilib.
Şübhəli Aktau şəhərinin istintaq təcridxanasına aparılıb. Onu əmlakı müsadirə olunmaqla 7 ildən 12 ilədək müddətə azadlıqdan məhrumetmə cəzası nəzərdə tutulur.
Qazaxıstan Baş Prokurorluğu onu da qeyd edib ki, 2019-cu ilin dekabrında Mangistau vilayətinin məhkəməsi eyni mütəşəkkil cinayətkar qrupun fəaliyyətində iştirak edən 12 nəfəri müxtəlif növ cəzalara məhkum edib.скачать dle 11.3

Азербайджан выдал Казахстану лидера преступной группы, занимавшейся контрабандой - ВИДЕО » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Азербайджан выдал Казахстану лидера преступной группы, занимавшейся контрабандой - ВИДЕО
Сотрудники правоохранительных органов Казахстана доставили из Азербайджана подозреваемого в создании и руководстве преступной группой, занимавшейся контрабандой.
Об этом сообщила пресс-служба казахстанской Генпрокуратуры.
По данным ведомства, в 2016-2018 годах подозреваемый руководил преступной группой, которая занималась контрабандным ввозом в Казахстан товаров народного потребления, а также уклонялась от уплаты таможенных платежей и налогов. В результате государству причинен ущерб на сумму свыше 4 млрд тенге (8,9 млн долларов или более 15,1 млн манатов - ред.).
После совершения преступлений мужчина скрылся от следствия и был объявлен в международный розыск. Позже его обнаружили на территории Азербайджана.
Подозреваемый водворен в следственный изолятор города Актау. За совершение инкриминируемого преступления предусмотрено наказание в виде лишения свободы сроком от 7 до 12 лет с конфискацией имущества.
В Генпрокуратуре Казахстана также отметили, что в декабре 2019 года суд Мангистауской области приговорил к различным видам наказаний 12 лиц, причастных к деятельности этой же организованной преступной группы.