"Moody’s" Azərbaycan Beynəlxalq Bankının reytinqini yüksəltdi
"Moody’s" beynəlxalq reytinq agentliyi Azərbaycan Beynəlxalq Bankının reytinqlərinə yenidən baxıb.
"Report" ABB-yə istinadən xəbər verir ki, agentlik Bankın reytinq proqnozlarını yaxşılaşdıraraq "Stabil"dən "Pozitiv"ə dəyişib.
Bankın kredit ödəmə qabiliyyəti reytinqi də bir pillə yüksələrək "b3"dən "b2"də qərarlaşıb. Bankın uzunmüddətli depozit reytinqi isə "B1" səviyyəsində saxlanıb.
"Moody’s" analitiklərinin Bankın reytinq proqnozlarını pozitiv qiymətləndirməsi Azərbaycanın ölkə reytinqinin gələcəyinə pozitiv baxışlardan irəli gəlir. Kredit ödəmə qabiliyyəti reytinqinin bir pillə irəliləməsində isə Bankın yüksək gəlirliliyi və kapital adekvatlığı səviyyəsi mühüm rol oynayıb. Bu, Agentlik ekspertlərinin şərhində də xüsusi vurğulanır. Qeyd edilir ki, pandemiya şəraitinin iqtisadiyyat üçün yaratdığı çətinliklərə baxmayaraq, Bank yüksək gəlirliliyini və kapital mövqeyini qoruya bilib.
Bankın kapital adekvatlığı əmsalı hazırda tənzimləyicinin müəyyən etdiyi normadan bir neçə dəfə çox - 33,3 % səviyyəsindədir. Bu da gələcəkdə yarana biləcək hər hansı risklərin qarşısının alınmasına imkan yaradır.
Azərbaycan Beynəlxalq Bankının yerli və xarici valyutada qısamüddətli depozit reytinqinin "B1" səviyyəsində olması da Bankın kredit qabiliyyətinin inkişafını əks etdirir.
"Moody’s" Azərbaycan Beynəlxalq Bankının depozit reytinqinə hökumət dəstəyini də yüksək səviyyədə dəyərləndirir.
Müasir dövlət bankı olan Azərbaycan Beynəlxalq Bankının universal və faydalıməhsul və xidmətləri barədə məlumatları bankın filial və şöbələrindən, www.ibar.az internet səhifəsindən, 937 nömrəli Məlumat Mərkəzindən, həmçinin rəsmi "Facebook" səhifəsindən əldə etmək olar.скачать dle 11.3