Yeni Kaledoniyanın XİN başçısı: Fransa bütün haqlarımızı əlimizdən alıb » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Yeni Kaledoniyanın XİN başçısı: Fransa bütün haqlarımızı əlimizdən alıb
"Yüz yetmiş bir ildir, Fransanın müstəmləkəçiliyi altında yaşayırıq, bütün haqlarımız əlimizdən alınıb".
Bunu "Report"un ABŞ bürosuna açıqlamasında BMT-nin Nyu-Yorkdakı mənzil-qərargahında Bakı Təşəbbüs Qrupunun təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda iştirak edən Yeni Kaledoniyanın xarici işlər naziri Mikael Forrest deyib.
Nazir bildirib ki, ölkəsi xüsusi ilə son vaxtlar Fransanın ciddi təzyiqləri ilə üz-üzədir: "Ölkəm Yeni Kaledoniyadır. Biz Sakit okeanda, Melaneziya bölgəsindəyik. 1986-cı ildən indiyədək BMT-nin Dekolonizasiya üzrə Xüsusi Komitəsinin siyahısındayıq. Məhz 2023-cü ilə qədər Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi ərzində sizin ölkənizlə beynəlxalq səviyyədə işləmək üçün yeni imkanlarımız oldu. Ötən müddət ərzində Azərbaycan haqlı mübarizəmizdə yanımızda oldu, xüsusən beynəlxalq ictimaiyyəti ölkəmin hüquqlarına hörmət etməyə çağırdı".
Nazir qeyd edib ki, son vaxtlar ölkəsində vəziyyət daha da pisləşib: "Yeni Kaledoniyada çoxsaylı fransız hərbçi var, onlar qadınları, uşaqları hədəf alıblar. Bölgədəki 3 000-dən çox hərbçi sakinləri öldürür və ya şikəst edirlər. Bu gün BTQ vasitəsilə BMT platformasında bu məsələni gündəmə gətirdik və beynəlxalq ictimaiyyətdən kömək istədik".
M.Forrest ölkəsi və xalqı üçün mübarizəsini bundan sonra da davam etdirəcək: "Xalqların öz müqəddəratını təyinetmə hüququ, bütün dünya üçün keçərlidir. Qoşulmama Hərəkatı və Bakı Təşəbbüs Qrupu vasitəsilə başqa bir çox qardaş xalqlar, eləcə də ölkələr - Korsika, Martinik, Polineziya adalari kimi kiçik dövlətlərdəki müstəmləkəçilik problemlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün bir çox yeni proqram hazırlanıb, müzakirələr aparılır. Düşünürəm ki, bütün bunlar bizim üçün yaxşı fürsətdir. Bizim kimi kiçik xalqların, ada ölkələrinin bu fürsətdən istifadə etməklə öz səslərini eşitdirməsi vacibdir.
BTQ və BMT ilə işləməyə davam edəcəyik və ölkəmizin tam suverenliyi üçün bütün çətinliklərin öhdəsindən gələcəyik".

Глава МИД Новой Каледонии: Франция лишила нас всех прав » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Об этом американскому бюро Report заявил министр иностранных дел Новой Каледонии Микаэль Форрест, принимавший участие в конференции, организованной Бакинской инициативной группой (БИГ) в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке.
Министр заявил, что в последнее время его страна сталкивается с серьезным давлением со стороны Франции: "Моя страна - Новая Каледония. Мы находимся в Тихом океане, в меланезийском регионе. Мы находимся в списке Специального комитета ООН по деколонизации с 1986 года. В период председательства Азербайджана в Движении неприсоединения до 2023 года у нас появились новые возможности для работы с вашей страной на международном уровне. За прошедшее время Азербайджан был рядом с нами в нашей справедливой борьбе, в частности, он призвал международное сообщество уважать права Новой Каледонии".
Министр отметил, что в последнее время ситуация в стране ухудшилась: "В Новой Каледонии много французских военных, они нацелены на женщин и детей. Более 3000 солдат в регионе убивают или калечат жителей. Сегодня при помощи Бакинской инициативной группы (БИГ), мы вынесли этот вопрос на повестку дня в ООН и запросили помощи от международного сообщества".
M.Форрест продолжит бороться за свою страну и свой народ: "Право народов на самоопределение действительно для всего мира. Движение Неприсоединения и Бакинская Инициативная Группа (БИГ) подготовили множество новых программ для привлечения внимания мирового сообщества к проблемам колониализма в других братских народах и небольших государствах, таких как Косика, Мартиника, острова Полинезии. Для малых народов и островных государств, подобных нам, важно использовать эту возможность, чтобы наши голоса были услышаны.
Мы продолжим работать с БИГ и ООН и преодолеем все трудности ради полного суверенитета нашей страны".скачать dle 11.3