Skuterlə qayda pozanlar CƏRİMƏLƏNİRLƏR? - BDYPİ-dən AÇIQLAMA
Son zamanlar Azərbaycanda skuterlərə maraq artıb. Demək olar ki, şəhərin hər yerində bu nəqliyyat vasitəsini sürənlərə rast gəlirik. Skuterlərə maraq artdıqca tələbat çoxalır, nəticədə paytaxtda yeni növ nəqliyyat vasitəsinin qəzalarına şahid oluruq.
Bəs görəsən, bu günə qədər neçə skuter sürəni avtomobil vurub? Ümumiyyətlə, skuter sürənlərlə bağlı cərimələr tətbiq olunurmu?
Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsinin (BDYPİ) rəsmisi, polis polkovnik-leytenantı Mübariz Ağayev mövzu ilə bağlı oxu.az-ın sorğusunu cavablayıb.
O qeyd edib ki, İnzibati Xətalar Məcəlləsində (İXM) velosiped sürənlər, moped idarə edən şəxslər, o cümlədən "Yol hərəkəti haqqında" Qanununa yeni əlavə edilmiş kiçik elektrikli nəqliyyat vasitələrini (skuter) idarə edən şəxslərə də qanun şamil edilir:
"İXM-nin 338.4-1 maddəsinə əsasən, kiçik elektrik nəqliyyat vasitələrini idarə edən şəxslər tərəfindən yol hərəkəti qaydalarının pozulmasına - yəni işıqforun və nizamlayıcıların işarələrinə riayət edilməməsinə, sərnişin və ya nəqliyyat vasitəsinin idarəetməsinə mane olan yüklərin daşınmasına, yol nişanlarının və ya yolun hərəkət hissəsinin nişanlanması tələblərinin pozulmasına, nasaz ikitərəfli nəqliyyat vasitəsini idarəetməyə, sükanı tutmadan və ya təhlükəsizlik dəbilqələrindən istifadə qaydalarını pozmaqla idarə edilməsinə, piyadaların hərəkətinə maneə yaradılmasına, keçid üstünlüyü hüququna malik olan nəqliyyat vasitələrinə yol verilməməsinə görə qırx manat məbləğində cərimə edilir".
M.Ağayev qeyd edib ki, "Yol hərəkəti haqqında" Qanunun sadalanan maddələri üzrə cari ilin 8 ayı ərzində 1 864 qayda pozuntusu qeydə alınıb və sənədləşdirilib:
"Şəhər mobilliyinin və piyadayönümlü şəhər konsepsiyasının prioritet olması ikitəkərli nəqliyyat vasitələrinə tələbatı artırır. Bununla bağlı paytaxtda yol hərəkətinin təşkilində bəzi dəyişikliklər edilir, infrastruktur yaradılır. Ancaq bu inkişaf sözügedən nəqliyyat vasitələrini idarə edən şəxslərdə hüquq və vəzifə də formalaşdırır. Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi olaraq ikitəkərli nəqliyyat vasitələrini idarə edən şəxslərdən xahiş edirik ki, "Yol hərəkəti haqqında" Qanunun tələblərinə riayət etsinlər, özlərinin və digər hərəkət iştirakçılarının həyat və sağmlıqlarını təhlükəyə atmasınlar".скачать dle 11.3

Штрафуют ли водителей электросамокатов за нарушение правил дорожного движения? » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Штрафуют ли водителей электросамокатов за нарушение правил дорожного движения?
В последнее время в Азербайджане возрос интерес к электросамокатам. Практически в каждой части города мы видим людей за рулем этого транспортного средства. По мере роста интереса к электросамокатам растет и количество аварий с их участием.
Существуют ли вообще штрафы для водителей электросамокатов?
В ответ на запрос oхu.az официальный представитель Главного управления Государственной дорожной полиции Министерства внутренних дел полковник-лейтенант полиции Мубариз Агаев заявил, что в Кодексе об административных проступках закон также распространяется на водителей велосипедов, лиц, управляющих мопедами, в том числе управляющих малыми электромобилями (электросамокатами), которые были недавно добавлены в закон "О дорожном движении".
"В соответствии со статьей 338.4-1 Кодекса нарушение правил дорожного движения лицами, управляющими малыми электромобилями - то есть за несоблюдение сигналов светофора или регулировщика, перевозку пассажира или груза, мешающего управлению транспортным средством, нарушение требований дорожных знаков или разметки проезжей части, пользование неисправным велосипедом, управление с выпущенным из рук рулем либо с нарушением правил использования шлемов безопасности, создание помехи движению пешеходов, неуступление дороги транспортным средствам, имеющим преимущество в движении, налагается штраф в размере 40 манатов", - сказал он.
M.Агаев отметил, что по перечисленным статьям закона "О дорожном движении" за 8 месяцев текущего года было зафиксировано и задокументировано 1 864 нарушения.
"Приоритетность городской мобильности и городской концепции, ориентированной на пешеходов, увеличивает спрос на двухколесные транспортные средства. В связи с этим вносятся некоторые изменения в организацию дорожного движения в столице, создается инфраструктура. Однако это развитие также формирует права и обязанности у лиц, управляющих указанными транспортными средствами. Главное управление Государственной дорожной полиции просит соблюдать требования закона "О дорожном движении", - отметил он.скачать dle 11.3