Britaniya rekord həcmdə Rusiya neftini vasitəçilərdən alır » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Böyük Britaniya sanksiyalardan yayınmaq üçün mövcud hüquqi boşluqdan istifadə edərək, Rusiya neftini rekord həcmdə almağa davam edir.
Bu barədə “The Guardian” yazıb.
Nəşr bildirib ki, rəsmi London 2023-cü ildə Hindistan, Çin və Türkiyədən emal olunmuş neftin idxalına 2,2 milyard funt sterlinq xərcləyib.
Belə ki, Rusiya nefti Böyük Britaniyaya ixrac edilməzdən əvvəl emal olunmaq üçün müttəfiq ölkələrə satılır. Nəticədə neft Rusiya istehsalı sayılmadığı üçün ticarət qadağasından yan keçə bilir.
Bu arada, Böyük Britaniya hökumətinin hesabatlarında göstərilib ki, Rusiyadan birbaşa neft idxalı 2022-ci ilin birinci rübündə 1,5 milyard funt-sterlinq təşkil etsə də, 2023-cü ildə bu rəqəm sıfır olub.
Qeyd olunub ki, Hindistan, Çin və Türkiyə Rusiya neftinin ən böyük alıcıları sırasındadır.скачать dle 11.3

Британия закупает рекордные объемы российской нефти у посредников
Великобритания продолжает закупать российскую нефть в больших масштабах, пользуясь существующей законодательной лазейкой для обхода санкций.
Издание указывает, что в 2023 году на импорт очищенной нефти из Индии, Китая и Турции было потрачено 2,2 млрд фунтов стерлингов. Сопоставимые объемы закупались в 2022-м, в то время как в 2021 году на эти цели было потрачено 434,2 млн фунтов стерлингов.
Индия, Китай и Турция относятся к крупнейшим покупателям российской нефти.
"Пока российская нефть перерабатывается в другой стране, она больше не считается произведенной в России, что позволяет ей обходить запрет на торговлю. В результате российская нефть продается союзным странам для переработки перед экспортом в Великобританию", — отмечается в публикации.
При этом отчеты правительства Великобритании показывают, что прямой импорт нефти из России сократился с 1,5 млрд фунтов стерлингов в первом квартале 2022 года до нуля годом позже.скачать dle 11.3