Fransada məşhur içməli su şirkətinin məhsullarında nəcis bakteriyası aşkar edilib » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Fransada məşhur içməli su şirkətinin məhsullarında nəcis bakteriyası aşkar edilib
Fransada “Nestlé Waters” su quyusunun nəcis bakteriyaları ilə çirklənməsi səbəbindən iki milyon şüşə “Perrier” mineral suyunu məhv edib.
Bu barədə şirkət bəyanat yayıb.
Bildirilir ki, mineral su partiyası ehtiyat tədbiri olaraq məhv edilib.
Bundan əvvəl Fransanın Verjez şəhərində şirkətin ərazisindəki suyun bağırsaq çöpü və sineqnoy çöpü ilə bakterial çirklənməsi aşkar edilib. Şəhər rəhbərliyi “Nestle”dən quyunun istismarını dərhal dayandırmağı tələb edib.
Şirkətin məlumatına görə, suyun çirklənməsi mart ayında “Monika” qasırğası zamanı güclü yağışlar nəticəsində baş verib.
Qeyd edək ki, 2024-cü ilin fevralında “Foodwatch” İstehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi üzrə Avropa Assosiasiyası “Nestle”ni məhkəməyə verib. Assosiasiya bildirib ki, istehsalçı Fransadakı fabriklərdə “Vittel” və “Perrier” markaları üçün suyun qadağan olunmuş təmizlənmə üsullarından istifadə edir.
Belə ki, “Nestle”nin Fransa bölməsi çirklənmiş suyu ultrabənövşəyi işıq və kömür filtrlərindən istifadə edərək təmizləyib. Bu cür təmizləmə üsulları kran suyunun saflığını təmin etmək üçün kifayət hesab olunur, lakin Avropa İttifaqında şüşə mineral suyun istehsalı üçün istifadə edilmir.

Во Франции уничтожили 2 млн бутылок минералки из-за заражения бактериями » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Во Франции уничтожили 2 млн бутылок минералки из-за заражения бактериями
Компания Nestlé Waters уничтожила 2 млн бутылок минеральной воды Perrier из-за заражения скважины, в которой добывают воду, бактериями фекального происхождения.
Об этом сообщает газета Le Monde со ссылкой на заявление компании.
Партию минералки уничтожили в качестве меры предосторожности. Бактериальное заражение воды кишечными и синегнойными палочками обнаружили ранее на площадке компании во французском городе Вержезе. Власти города потребовали от Nestlé немедленно прекратить эксплуатацию скважины.
По данным компании, заражение воды произошло из-за сильных дождей во время урагана Моника в марте.
В феврале 2024 года европейская ассоциация защиты прав потребителей Foodwatch подала иск к компании Nestlé. В ассоциации заявили, что производитель использует на заводах во Франции запрещенные методы очистки воды марок Vittel и Perrier.
Французское подразделение Nestlé очищало загрязненную воду с помощью ультрафиолета и угольных фильтров. Такие методы очистки считаются достаточными для обеспечения чистоты водопроводной воды, однако не используются в Евросоюзе для производства бутилированной минеральной воды.